Tahkiye açısından Haşimi'nin Mihr ü Vefa Mesnevisi(Transkripsiyonlu metin-inceleme)
The Mihrü Vefa Masnevi of Haşimi depending on narration
  1. Tez No: 51898
  2. Yazar: SELAMİ ECE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Mihr ü Vefa 1541 'de (16. yy.) Bursalı Hâşimî tarafından yazılmış bir mesnevidir. İran Edebiyatı kaynaklı eserin teması, Mihr ile Vefâ'nın bütün olumsuzluklara rağmen vuslat ile sonuçlanan aşkıdır. Hikâye unsurları yanında şiir yönü de hayli kuvvetli olan ve 6511 beyitten oluşan bu eserin konularının ayrıntıları ayrı alt başlıklarla verilmiştir. İranlı şairlerden Câmî, Nizamî ve Hüsrev'in hayranı olan Hâşimi'nin bu mesnevisi Türk edebiyatındaki diğer Mihr ü Vefalara nazaran daha orjinal özelliklere sahiptir. Hâşimi ye ait böyle bir mesneviden eski kaynaklar bahsetmemesine rağmen, yaptığımız araştırma eserin kesinlikle Hâşimî tarafından yazıldığını göstermektedir. Bu çalışmada eserin tek nüshası tespit edildi ve üzerinde transkripsiyon ve inceleme çalışması yapıldı. Fonksiyonel olarak hazırlanan sözlük çalışması buna ilave edildi. n
Özet (Çeviri)
Mihr ü Vefa is a masnevi written by Hâşimî from Bursa in 1541 (16th century). The theme of the masnevi originated from Persian Literature is the love of Mihr and Vefa that ended in union, despite all unfortunates. İn addition to love-story properties, it has also rather strong poetic charesteristics and is composed of 651 1 verses and the details of its topic is given under different subtitles. Although Hâşimî admired some Persian poets such as Camî Nizamî and Husrev, his this masnevi has orijinal properties when compared other Mihr ü Vefâs from Turkish Literature. Eventhough old records have no information that this masnevi had been written by Hâşimî, our research findings showed that it is certainly was written by Hâşimî. İn this study, only one copy of it was determined and transcription and investigation works were performed on it. The dictionary study that was prepared as functionally was added to that. ffl