Tasarlanmış çimento bağlayıcılı kompozit panellerin sismik güçlendirme için kullanımı
Use of engineered cementitious composite panels for seismic strengthening
- Tez No: 519006
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM CANBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Deprem bölgelerindeki sismik açıdan yetersiz binaların yıkılıp yeniden inşa edilmesi yüksek sayıda olmalarından dolayı ekonomik bir çözüm olamamaktadır. Bunun yerine yetersiz binaların depreme karşı güçlendirilmeleri gerekli olabilmektedir. Betonarme duvarlar ile güçlendirme en çok tercih edilen yapı iyileştirme yöntemi olmasına rağmen, bu yöntem kaçınılmaz olarak yapının boşaltılmasını gerektirmektedir. Sonuç olarak, kullanıcı dostu yeni güçlendirme yöntemleri ile ilgili araştırmalar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Tasarlanmış Çimento Bağlayıcılı Kompozit (TÇK) panel uygulamasıyla dolgu duvarların güçlendirilmesidir. TÇK, fiber ile güçlendirilmiş bağlayıcı özellikte harç bazlı bir malzemedir. TÇK malzemenin ana bileşenleri çimento, uçucu kül, su, silis kumu ile PVA fiber ve süper akışkanlaştırıcıdır. Bu çalışma kapsamında, boşluklu tuğla duvarlar üzerine tasarlanmış çimento bağlayıcılı kompozit panellerin yerleştirilmesiyle uygulanan güçlendirme yöntemi deneysel ve analitik olarak araştırılmıştır. Test numuneleri Türk Deprem Yönetmeliği ile uyumsuz tasarlanmış üç adet, üç katlı, üç açıklıklı ve ½ ölçekli betonarme çerçevelerdir. İlk deney numunesi boş çerçevedir. İkinci ve üçüncü numunelerde her katın orta açıklığında boşluklu dolgu duvar yer almaktadır. Bununla birlikte üçüncü numune TÇK panellerle güçlendirilmiştir. Bütün deney numuneler dinamik benzeri yükleme yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Her numuneye Düzce Depremi ivme spektrumu kullanılarak oluşturulan sentetik yer hareketleri uygulanarak dinamik benzeri deneyler gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçları ve dinamik analiz sonuçları karşılaştırılarak önerilen güçlendirme yöntemi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the massive number of deficient buildings in seismically active zones, the demolition and rebuilding of such structures is not a viable option. Instead, rehabilitation of seismically deficient buildings is commonly employed. Although, the most preferred rehabilitation approach has been the application of RC infills to the frames, this technique inevitably causes the evacuation of the structure. Therefore, there have been many studies on new occupant-friendly strengthening techniques. The aim of this study is to contribute to such retrofit alternatives, and to strengthen the masonry infill walls by means of Engineered Cementitious Composite (ECC) panels. ECC is a mortar based composite reinforced with fibers. The main components of ECC are Portland cement, fly ash, water, silica sand, PolyVinyl Alcohol (PVA) fiber, and superplasticizer. In this study, a strengthening technique with implementing engineered cementitious composite (ECC) panels bonded to hollow brick infill walls was investigated experimentally and analytically. Three test frames noncompliant according to the Turkish Seismic Resistant Design Code (2007), were constructed and tested during the course of the study. The test specimens were composed of three story, three bay, and ½ scaled frames. The first specimen was a bare frame, whereas the other two frames had hollow brick walls at the central bay. The third frame was strengthened with ECC panels on the infill walls. Specimens were tested by using a Pseudo Dynamic (PsD) loading scheme. Synthetic ground motions compatible with the Düzce city center response spectrum were used for the three PsD tests. The performance of the proposed strengthening technique was evaluated based on the comparison of experimental results and nonlinear time history analyses of frames.