Dönüşüm elektromanyetiği kavramına dayanan radar kesit alanı azaltma tekniklerinin geliştirilmesi
Development of radar cross section reduction techniques based on the concept of transformation electromagnetics
- Tez No: 519005
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZGÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Uçak, gemi gibi cisimlerin Radar Kesit Alanı (RKA) değerinin azaltılarak radar tarafından tespit edilme ihtimalinin azaltılması radar ve elektronik harp uygulamalarında önemli bir meseledir. Koordinat dönüşümü yaklaşımı ile cisim etrafına tasarlanan bir malzeme ortamı ile etkin bir şekilde RKA azaltmak mümkündür. Ancak bu yöntem ile tasarlanan ortamların malzeme parametreleri yön-bağımlıdır ve bu nedenle fiziksel olarak gerçeklenmesi zordur. Bu tezde, koordinat dönüşümü yaklaşımına dayanan, ancak bu yöntemle tasarlanan yapay yön-bağımlı malzemeler yerine yön-bağımsız ve fiziksel olarak gerçeklenmesi kolay dielektrik malzemeler kullanılmasını amaçlayan bir RKA azaltma yöntemi sunulmaktadır. Bu yöntemde, belirli bir cisim yön-bağımsız dielektrik katmanlar ile kaplanmakta ve bu katmanlarla kaplanmış cismin RKA değerinin dönüşüm elektromanyetiği ile hesaplanan ortam ile kaplanmış cismin RKA değerine eşdeğer olmasını sağlayan malzeme parametreleri genetik optimizasyon tekniği ile belirlenmektedir. Benzetimler, sonlu elemanlar yöntemi ile yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reduction of Radar Cross Section (RCS) of objects, such as airplanes and ships, is an important issue in radar and electronic warfare applications. RCS reduction can effectively be achieved by using the coordinate transformation technique which designs a transformation medium around the object. However, the material parameters of such media are anisotropic and spatially-varying, which make their realizations challenging. In this study, an RCS reduction technique is presented, which employs isotropic and physically-realizable dielectric layers coated over the object. The material parameters of these layers are obtained by using the genetic optimization technique in such a way that RCS of the object coated by isotropic dielectric layers mimics the RCS of the object coated by the anisotropic transformation medium that is designed by using the coordinate transformation technique. Simulations are performed by the finite element method.