Çocukluk çağı hodgkin ve non hodgkin lenfomalı olgularımızın klinik bulgularının ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical findings and treatment outcomes of our childhood hodgkin and non hodgkin lymphoma cases
  1. Tez No: 519044
  2. Yazar: EMEL BAKANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL KESKİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çocukluk Çağı Hodgkin Ve Non Hodgkin Lenfomalı Olgularımızın Klinik Bulgularının Ve Tedavi Sonuçlarının Değerlendirilmesi Amaç: Lenfomalar, tüm çocukluk çağı kanserleri arasında lösemilerden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bu nedenle takip ve tedavinin planlanmasında etiyolojik, epidemiyolojik ve diğer risk faktörlerinin değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, çocukluk çağı Hodgkin ve Non Hodgkin lenfoma tanılı olgularımızın klinik bulgularının ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Ocak 2002-Haziran 2016 yılları arasında tedavi ve takip edilen Hodgkin lenfoma tanılı ve Haziran 1998-Haziran 2016 yılları arasında tedavi ve takip edilen non-Hodgkin lenfoma tanılı olguların verileri geriye dönük olarak hasta dosyalarından ve hastane otomasyon sisteminden alındı. Veriler sayı ve yüzde olarak sunuldu. İstatistiksel analizler için Kaplan Meier testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Clinical Findings and Treatment Outcomes of Our Childhood Hodgkin and Non-Hodgkin Lymphoma Cases Purpose: Lymphomas are second only to leukemia among all childhood cancers. Therefore, it is important to evaluate the etiologic, epidemiological and other risk factors in the planning of follow-up and treatment. In this study, it is aimed to evaluate clinical findings and treatment outcomes of our childhood Hodgkin and non-Hodgkin lymphoma cases. Materials and Methods: In this study, data of Hodgkin lymphoma cases treated and followed up between January 2002 and June 2016 and non-Hodgkin lymphoma cases treated and followed up between June 1998 and June 2016 were retrospectively obtained from patient files and hospital automation system. The data were presented in numbers and percentages. Kaplan Meier test was used for statistical analysis.