Jinekolojik kitlelerde malign ve benign ayrımında difüzyon ağırlıklı MRG (DAG) ve ADC değerlerinin tanıdaki yeri
Role of diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DWI) and apparent diffusion coefficient (ADC) in differentiating benign and malignant gynecologic pelvic masses
- Tez No: 519045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜGÜLSÜM BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET GİRİŞ VE AMAÇ:Konvansiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), jinekolojik lezyonların görüntülenmesinde belirgin bir role sahiptir. Difüzyon Ağırlıklı Görüntüleme (DAG), dokulardaki suyun mikro ortamı hakkında fonksiyonel bilgi sağlar ve böylece konvansiyonel MR görüntülerinden elde edilen morfolojik bilgileri arttırır. Böylece DAG jinekolojik tümörlerin değerlendirilmesinde konvansiyonel MR görüntülemeye ek olarak; lezyon karakterizasyonunda, tümör evrelendirmesinde, tedaviye cevabın değerlendirilmesinde ve tedavi takibinde yarar sağlar. Bu çalışmanın amacı, jinekolojik kitle ön tanısıyla alt batın DAG tetkiki yapılan kadın hastalarda lezyonların malign ve benign ayrımında DAG ve ADC değerlerinin, postoperatif patoloji sonuçları ile birlikte retrospektif olarak değerlendirilerek tanıya katkısının araştırılmasıdır. YÖNTEM: Çalışmamıza 2014-2017 tarihleri arasında, Radyoloji Anabilim Dalı MR Ünitesi'ne jinekolojik kitle ön tanısıyla alt batın MRG tetkiki istenen 21-82 yaş aralığındaki, opere edilen ve patoloji sonuçları bulunan toplam 140 hasta dahil edildi. Bu hastalardan DAG ile sırasıyla b50, b400 ve b800 gradiyent değerlerinde difüzyon ağırlıklı EPI görüntüler alındı. Pelvik kitle saptanan olgularda lezyonların ADC değerleri ölçüldü. Cerrahi işlem sonrası histopatoloji sonucu malign olarak gelen hastalar ile benign olarak gelen hastaların kitlelerinin b50, b400, b800 sn/mm2 ve ADC değerleri karşılaştırıldı. BULGULAR:Malign uterus kitlesi saptanan 20 olgunun lezyona ait ortalama ADC değeri (805,5 x10-6 mm²/sn) , benign uterus kitlesi saptanan 20 olgunun lezyona ait ortalama ADC değerlerinden (1128 x10-6 mm²/sn) düşük olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). SONUÇ: Sonuç olarak; uterus benign ve malign solid lezyonlarının ADC değer ölçümleri tanıya katkı sağlamaktadır. Overin benign solid lezyonları, malign solid lezyonları ve malign kompleks kistik lezyonlarının solid kısmı değerlendirilmiş ve ADC değeri tanıya katkı sağlamıştır. Ancak overin benign kistik lezyonları ile malign kompleks kistik lezyonlarının kistik kısımlarının ayırıcı tanısının yapılmasında b50, b400, b800 sn/mm2 ve ADC değerlerinin tanıya katkı sağlamadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Conventional Magnetic Resonance Imaging (MRI) has a prominent role in the imaging of gynecological lesions. Diffusion Weighted Imaging (DWI) provides functional information about the micro-environment of the water in the tissues, thus enhancing the morphological information obtained from conventional MR images. Thus, in addition to conventional MR imaging in the evaluation of DWI gynecologic tumors, lesion characterization, tumor staging, treatment response evaluation and follow-up. The aim of this study is to investigate the contribution of DWI and ADC values to malignant and benign lesions in female patients with gynecologic mass pre-diagnosis and retrospective evaluation of post-operative pathologic findings. Methods: Between 2014 and 2017, a total of 140 patients with a diagnosis of gynecologic mass at the Department of Radiology and Department of Pathology were included between the ages of 21-82 years. Diffusion weighted EPI images were taken from these patients with DWI at b50, b400 and b800 sec/mm2 gradients, respectively. The ADC values of the lesions were measured in cases of pelvic mass. After surgery, b50, b400, b800 sec/mm2 and ADC values of patients who were malignant and histologically benign were compared. Results:The mean ADC value (805,5 x10-6 mm²/sec) of 20 lesions in which malignant uterine masses were detected was lower than the mean ADC value of lesion (1128 x10-6 mm²/sec) in 20 patients who had benign uterine masses and the difference was statistically significant (p< 0.05). The mean ADC value (914 x 10-6 mm²/sec) of the malignant character of the over-solid lesions was lower than the mean ADC value of the lesion (1125 x10-6 mm²/sec) in the 30 cases with benign lesions, and the difference was statistically significant (p< 0.05). There was no significant difference between the cystic components of 20 benign nonneoplastic cysts, 20 benign neoplastic cysts, and 20 malignant complex lesions in the evaluation of over cystic lesions between the mean values of b50 sec/ mm² (406, 3877,385), b 400 sec/mm² (181, 179, 148), b800 sec/mm² (77, 74, 60) and ADC (2375, 2567, 2579 x10-6 mm²/ sec) values (p> 0.05). Conclusion:As a result; ADC values of benign and malign solid lesions of the uterus contribute to the diagnosis. Solid sections of ovarian benign solid lesions, malign solid lesions, and malignant complex cystic lesions were evaluated and contributed to the diagnosis of ADC value. However, b50, b400, b800 s/mm2 and ADC values did not contribute to the diagnosis in differential diagnosis of ovarian cystic lesions and cystic lesions of malignant complex cystic lesions.