Rekürren aftöz stomatitli hastaların tükürük örneklerinde ağır metal düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of heavy metal levels in saliva samples of patients with recurrent aphtous stomatitis
  1. Tez No: 519047
  2. Yazar: ÜMRAN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Rekürren Aftöz Stomatit (RAS); tekrar eden ağrılı ülserlerle seyreden ağız mukozasının en sık görülen hastalığıdır. RAS'ın ülserin çapı, iyileşme süresi ve skar bırakıp bırakmamasına göre major, minor ve herpetiform olmak üzere 3 formu vardır. Etyolojisi henüz net olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışma, 'Tükürük bezlerinde veya oral mukozada biriken ağır metaller RAS'ın etyopatogenezinde rol alabilir mi?' sorusuna cevap bulmak amacıyla yapılmış prospektif, karşılaştırmalı ve kontrollü bir klinik bir araştırmadır. Çalışmamızın amacı RAS hastalarının tükürük örneklerinde ağır metal düzeylerini tespit edip, kontrol grubu ile karşılaştırarak tükürükte ağır metal birikiminin hastalığın etyolojisindeki rolünü araştırmaktır. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Dermatoloji Polikliniğine tekrarlayan aft şikâyetiyle başvuran hastalar değerlendirilerek idiopatik Rekürren Aftöz Stomatit tanısı konulan 75 hasta değerlendirmeye alındı. 74 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu oluşturuldu. Hasta ve kontrol gruplarının tükürük örneklerinde ağır metal düzeyleri tespit edildi. Hasta grubunda Pb, Cd, Hg ve Cu düzeyleri kontrol gruba göre anlamlı düzeyde yüksek sonuçlanmıştır. Mn düzeyleri arasında ise anlamlı farklılık izlenmedi. Elde ettiğimiz sonuçların, tükürük bezlerinde veya oral mukozada biriken ağır metallerin RAS'ın etyopatogenezinde rol oynayabileceği hipotezini desteklediğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Recurrent aphthous stomatitis (RAS); is the most common disease of the oral mucosa with recurrent painful ulcers. There are 3 forms of RAS and they are major, minor and herpetiform according to ulcer diameter, duration of healing and scarring. The etiology has not yet been clarified. This is a prospective, comparative, and controlled clinical study to answer the question“Can heavy metals accumulate in salivary glands or oral mucosa can play a role in the etiopathogenesis of RAS?”The aim of our study is to detect the heavy metal levels in the saliva samples of RAS patients and to compare the heavy metal levels with the control group to investigate the role of heavy metal accumulation in the etiology of the disease. 75 patients who were diagnosed as idiopathic Recurrent Aphtous Stomatitis were evaluated by evaluating patients who applied to Atatürk University Medical Faculty Research Hospital Dermatology Polyclinic with recurrent aphthous complaints. A control group of 74 healthy volunteers was formed. Heavy metal levels in saliva samples of patient and control groups were determined. Pb, Cd, Hg and Cu levels in the patient group were significantly higher than the control group. There was no significant difference between the levels of Mn. We believe that the results we obtained support the hypothesis that heavy metals accumulating in the salivary glands or oral mucosa may play a role in the etiopathogenesis of RAS.