Prenatal dönemde elektromanyetik alana maruz kalan sıçan hipokampusu üzerine garcinia kola, timokinon ve momordica charantıa'nın etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of garcinia kola, thymoquinone and momordica charantia on the rat hippocampus exposed to electromagnetic field in the prenatal period
- Tez No: 519048
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışmada, prenatal dönemde cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik alan (EMA) etkisinin hipokampus üzerindeki muhtemel etkilerine dikkat çekilmesi ve bu etkilerin çeşitli antioksidan maddelerle azaltılıp azaltılmayacağının ortaya konulması amaçlandı. Materyal ve Metot: Her grupta 8-10 haftalık, 200-250 gr ağırlığında Wistar albino türü 3 adet gebe sıçan bulunacak şekilde 42 dişi sıçan 14 eşit gruba ayrıldı. Çalışma içerisinde yer alan EMA grupları 21 gün boyunca günde 1 saat (sa) ve 2 sa olmak üzere 900 Megahertz (MHz) EMA'ya maruz bırakıldı. Ayrıca Kontrol (Kont), Garcinia kola (GK), Momordica charantia (MC) ve timokinon (TİM) gruplarına ait sıçanlar herhangi bir EMA'ya tabi tutulmadı. Sham grupları ise ilgili EMA düzeneğinde bekletilmesine karşın herhangi bir EMA uygulaması yapılmadı. Doğumdan 28 gün sonra sıçanlar davranış testlerine tabi tutuldu. Daha sonra, beyin dokularından alınan örnekler histopatolojik, stereolojik, fonksiyonel ve immunohistokimyasal yöntemlerle değerlendirildi. Sıçan cornu ammonis (CA)'indeki piramidal nöron sayısı optik parçalama yöntemi kullanılarak hesaplandı. Ayrıca kan örneklerinde süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) gibi enzimlerin aktivite tayinleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to highlight the possible effects of the electromagnetic field (EMF) emitted by the mobile phones on the hippocampus during the prenatal period to investigate whether these possible effects can be reduced with various antioxidant substances. Material and Methods: 42 female rats were divided into 14 equal groups with 3 pregnant, 8-10 weeks old Wistar albino rats that are 200-250 g of weight in each group. The study groups of EMF were exposed to 900 Megahertz (MHz) EMF for 21 days, 1 hour (hr) and 2 hrs per day. Also, the rats in the groups of Control (Cont), Garcinia kola (GK), Momordica charantia (MC), thymoquinone (TIM) were not exposed to EMF. While the Sham groups were kept in the EMF exposure system, they were not exposed to EMF. 28 days after birth, rats were subjected to behavioral tests. After that, the samples taken from the brain tissues of the rats were evaluated with histological, stereological, functional and immunohistochemical methods. The numbers of pyramidal neurons in rat cornu ammonis (CA) were determined with optic fractionator method. Moreover, the activities of the superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) enzymes were evaluated in the blood samples.