Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde 2014-2017 yılları arasında hiperkalsemi saptanan hastaların klinik olarak incelenmesi ve prognozu
Clinical investigation and prognosis of hypercalsemia patients between 2014-2017 years in Dokuz Eylül University Hospital
  1. Tez No: 519085
  2. Yazar: NEYRAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OKTAY TARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Hiperkalsemi önemli bir elektrolit bozukluğudur ve altta yatan bir hastalığın ilk bulgusu olarak görülebilir. Ayırıcı tanıda pek çok hastalık olmakla birlikte en sık görülen nedenler hastaların %80-90'ını oluşturan primer hiperparatiroidi ve malignitedir. Bu çalışmanın amacı, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ndeki hiperkalsemi saptanan hastaların, hiperkalsemi derecesine göre gruplandırılarak; semptom, tanısal yaklaşım, elde edilen tanı, verilen tedavi ve sağ kalım verilerinin incelenmesi, hastaneye özgü verilerin oluşturulması, elde edilen verilerin literatürdeki bilgiler ile karşılaştırılması, farkındalığın değerlendirilmesi ve arttırılmasıdır. Hastalar ve Yöntem: Temmuz 2014- Haziran 2017 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri, total kalsiyum düzeyi 10,5mg/dl ve üzeri olan hastalardan, düzeltilmiş kalsiyumu 11mg/dl ve üzerinde olan hastalar çalışmaya dahil edilmiş ve verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: 516 hasta hiperkalsemi nedeniyle tetkik edilmiş ve bunların %35,9'u (n:185) primer hiperparatiroidi, %33,9'u (n:175) malignite ilişkili hiperkalsemi, %12,8'i (n:66) ilaç ilişkili hiperkalsemi olarak değerlendirilmiştir. Primer hiperparatiroidide kadın hasta, malignite ilişkili hiperkalsemide erkek hasta sıklığı anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hypercalcemia is an important electrolyte disorder and might be seen as the first finding of an occult disease. Although there are multiple diseases in differential diagnosis, primary hyperparathyroidism and malignancy induced hypercalcemia are the most common causes which constitute 80-90% of patients. The aim of this study is, to investigate the symptoms, diagnostic approaches, treatment, diagnosis and survival data of patients according to degree of hypercalcemia and also to compare the hospital data with literature and increase the awareness of hypercalcemia. Material and Method: Between July 2014 and June 2017, from patients with total calcium level 10.5 mg/dl and over, whose corrected calcium 11 mg/dl and above and aged 18 and older included to this study and their data were retrospectively reviewed. We retrospectively reviewed medical records between July 2014 and June 2017. We included the patients who are 18 years old and older with total calcium level equal or greater than 10.5 mg/dl and corrected calcium equal or greater than 11 mg/dl. Results: 516 patients were evaluated for hypercalcemia. 185 patients 35,9% had primary hyperparathyroidism, 175 patients 33,9% had malignancy induced hypercalcemia and 66 patients 12,8% were found to have drug induced hypercalcemia. The frequency of female patients in hyperparathyroidism and male patients in malignancy-induced hypercalcemia were found to be significantly higher.