0-6 yaş grubu sağlıklı Türk çocuklarında timopoezin izlenmesi
Evaluation of the thymopoiesis in healthy Turkish children between 0-6 years
- Tez No: 519084
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE AYDAN İKİNCİOĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Primer immün yetmezlikler (PİY), immün sistemi oluşturan komponentleri kodlayan genlerdeki mutasyon sonucu ortaya çıkan bir grup kalıtsal hastalıktır. Ülkemizde yaygın olan PİY'lerde erken tanı ve etkin tedavi hayat kurtarıcıdır. Ağır kombine immün yetmezlik (AKİY) temel olarak T hücre gelişim bozukluğudur. Bu hastalığa yol açan 20 kadar genetik defekt tanımlanmıştır. AKİY'lerde yetersiz timopoez nedeniyle deneyimsiz (naif) T hücre sayılarında düşüklük saptanmaktadır. Günümüzde timopoez; bir başka deyişle timus bezinin fonksiyonu; timustan periferik kana geçen naif (deneyimsiz) T hücre gelişiminin ''Recent Thymic Emigrants'' -YTG (Yeni Timik Göçmenler)- gösterilmesi sayesinde ölçülebilmektedir. YTG 2 yöntem ile değerlendirilmektedir. Birincisi TREC; yani moleküler olarak T hücre reseptörünün gelişimi sırasında gerçekleşen VDJ genlerinin rekombinasyonundan arta kalan sirküler yapılı DNA artıklarının ölçümüdür. Diğeri ise CD4, CD45RA ve CD31 monoklonal antikorlarını yüzeyinde taşıyan timustan yeni olarak periferik kana geçen T lenfositlerinin akım sitometrisi ile (flow cytometry) tanımlanması esasına dayalı ölçümüdür. Bu hücrelerin TREC içeriği yüksektir. Bu çalışmanın amacı, kordon kanı ve 0-6 yaş grubu sağlıklı Türk çocuklarında, periferik kanda timustan yeni çıkan naif T lenfositleri;yani YTG (CD4+CD45RA+CD31+) sayı ve düzeylerini immünfenotipik yöntemle ölçerek, farklı yaş gruplarında YTG normal (referans) değerlerini belirlemek ve bu yolla sağlıklı bebek ve çocuklarda timopoezi değerlendirmektir. Çalışmamızda, TREC düzeyini temsil ettiği bilinen CD4, CD45RA, CD31 belirteçlerini yüzeyinde taşıyan T lenfositlerini akım sitometrisi ile ölçerek periferik kanda YTG (CD4+CD45RA+CD31+) hücre düzeyleri normalleri belirlenmiş olup kordon kanı ve 0-6 yaş dönemi 6 ayrı yaş grubunda ülkemiz sağlıklı çocuklarında normal (referans) değerler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Primary immunodeficiencies (PIDs) are a group of hereditary diseases result from mutations in genes that encode the components of the immune system. Early diagnosis and effective treatment is life-saving in primary immunodeficiencies which are common in our country. Severe combined immunodeficiency is constitutively a T-cell developmental defect. Up to 20 genetic defects leading to this disease have been identified. There is a reduction in naive T cell counts due to inadequate thymopoiesis in severe combined immunodeficiencies. At the present time, thymopoiesis meaning the function of the thymus gland can be measured by demonstration of naive T cell development -Recent Thymic Emigrants(RTE)- that passes into peripheral blood from thymus. RTE can be measured by two methods. The first of these methods is TREC: is the remaining residual circularly formed DNA residues from recombination of VDJ genes that occur molecularly during the normal development of the T cell receptor. The other measurement is based on flow cytometry identification of T lymphocytes newly inflowing peripheral blood from the thymus carrying CD4, CD45RA, CD31 monoclonal antibodies (markers) on its surface. The TREC content of these cells is high. The aim of this study was to determine RTE normal (reference) levels in different age groups (cord blood and 0-6 age group healthy Turkish children) by measuring the number and levels of RTE (CD4 + CD45RA + CD31 +) (naive T lymphocytes newly emerging from thymus to peripheral blood) and to evaluate thymopoiesis in healthy infants and children in this way. In our study, RTE (CD4 + CD45RA + CD31 +) cell levels in peripheral blood were normalized by measuring T lymphocytes bearing surface CD4, CD45RA, CD31 markers that represent TREC levels by flow cytometry. In six different age groups (cord blood and 0-6 age group) normal (reference) values were established in healthy children of our country.