Alt ekstremite fraktürlerinde sigara bağımlılığı düzeylerinin akut postoperatif ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 519133
  2. Yazar: AYŞE BURCU BİNİCİER
  3. Danışmanlar: UZMAN MÜGE ÇAKIRCA, DOÇ. DR. DİLŞEN HATİCE ÖRNEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ:Nikotin kullanımı ve postoperatif ağrı düzeyleri arasında, özellikle kronik ağrı ile ilişkilendirmeler bulunmaktadır. Akut postoperatif ağrı ile ise sigara bağımlılık düzeylerinin etkilerinin araştırıldığı az sayıda yayın olmakla beraber, genel ve rejyonel anesteziyle karşılaştırmalı olarak araştırılmış literatürde çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile alt ekstremite fraktürü operasyonu geçiren hastalarda sigara bağımlılık düzeylerinin genel ve rejyonel anestezi uygulamalarında postoperatif ağrıya etkilerinin gösterilmesi amaçlandı. MATERYAL METOD:Genel ve spinal anestezi uygulanan, nikotin bağımlılığı düşük ve yüksek düzeyde olan toplam 4 grup için ASA I-II, 18-65 yaş arası 80 hasta ile kontrol grubularında genel ve rejyonel anestezi alarak sigara kullanmayan toplam 2 grupta da 40 hasta seçilerek her grupta 20'şer hasta olacak şekilde toplam 6 grupta 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif dönemde hastaların Fagerström Nikotin Bağımlılık testi skorları, yaş, cinsiyet, ASA skorları, anestezi şekli, boy, kilo ve BMI kaydedildi.Operasyon sırasında her 15 dk da bir kalp hızı, sistolik arter basıncı, diyastolik arter basıncı, ortalama arter basıncı kaydedildi. Operasyon bitiminde tüm hastalara,postoperatif analjezi için i.v. hasta kontrollü analjezi cihazı bağlandı. Postoperatif uyandırma ünitesinde ve sonrasında 1., 4.,8., 12.ve 24.saatlerde hastaların VAS düzeyleri, spinal anestezi grubuysa Bromage skalası ölçüldü. BULGULAR:Postop Recover dönemde ve 1.
Özet (Çeviri)
AİM: Nicotine use associated with postoperative pain levels especially cronic pain. A few article was researhed how smoking addiction levels effect on acute postoperative pain. And there is no article about that issue with general and regionel anesthesia comparison. This study aimed to show effects on smoking addiction levels patients who operated with lower extremity fractures, general or regional anesthesia. MATERIAL AND METHODS: ASA I-II, between 18-65 age, 120 patiens who undergoing lower extremity fracture operation were included this study. Patients separeted 6 groups; general and regionel anesthesia control groups (n=20, n=20), general anesthesia high and low nicotine addiction (n=20, n=20), spinal anesthesia high and low nicotine addiction groups (n=20, n=20). Fagerström nicotin addiction test scores, age, gender, ASA ascores, anesthesia type, weight and height and bmi were recorded on postoperative period. Heart rate, sistolic and diastolic arterial pressures and mean arterial pressures were recorded every 15 minutes througout operation. At the end of the surgery, all paients received iv tramodol pca. VAS scores, bromages were recorded in pacu and postoperative 1, 4, 8, 12 and 24 hours. FINDINGS: VAS scores were founded higher who nicotin addiction scores is higher groups on postoperative hours without anesthesia type. VAS values were founded high in general anesthesia groups on PACU and postoperative 1 hour. But VAS values were founded high in regionel anethesia groups on postoperative 4, 8, 12 and 24 hours. Tramadol consumption were no difference between regional anesthesia high and low addiction groups, but that were found high in high addicted genereal anesthesia group compared with low addicted general anesthesia group. Additional analgesic use were no difference between general and regionel anesthesia, but were found higher in high addicted groups than low addicted groups. RESULTS: This study showed that nicotin addiction and high addiction levels reduces postoperative acute pain in both general and regionel anesthesia. PCA provided adequate analgesia in postoperative period both general and regional groups but VAS scores reduces when spinal anesthesia remove in regional anesthesia groups. For this reason, we believe that the work to be done with the epidural PCA is also needed. KEYWORDS: Smoking, postoperative pain, patient controlled analgesia (PCA), visual analog scale (VAS)