Leakage optimization of water distribution networks by pressure control
Su dağıtım şebekelerindeki kaçakların basınç kontrolü ile optimizasyonu
- Tez No: 519142
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BURCU ALTAN SAKARYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
İçme suyu dağıtım şebekelerinde gözlemlenen aşırı su kayıpları, dünyada pek çok ülke için ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Türkiye'de de su kayıplarının oranı, dağıtılan su miktarının %40'ı olarak kaydedilmiştir. Su kayıpları tür olarak ikiye ayrılmaktadır, (i) görünen veya ticari kayıplar ve (ii) gerçek veya fiziki kayıplar. Yasa dışı su kullanımı, hassas alınamayan sayaç ölçümleri ve hatalı sayaç okumaları görünen kayıpların sebepleridir. Gerçek kayıplar ise ana borulardaki sızıntılar, bağlantı noktalarındaki sızıntılar, dağıtım rezervuarlarındaki taşmalar ve boru patlamalarındaki kaçaklardan oluşur. Su kayıpları, enerji ve ekonomik kayıplara sebep olmanın yanı sıra su kalitesinde ve sürdürülebilirliğinde de sorunlara yol açar. Bu sebeplerden ötürü, su kaçaklarının tespit edilmesi, azaltılması ve yönetimi önem taşımaktadır. Geçmişte yapılan birçok çalışma tarafından aşırı su kaybının, aşırı ve gereksiz şebeke içi basıncından kaynaklandığı kanıtlanmıştır. Bu çalışmada, su dağıtım şebekesinde basınç optimizasyonu metoduyla sızıntı azaltımı hedeflenmiştir. Yeni bir yaklaşım olarak, sistemdeki sızıntıyı etkileyen muhtelif etkenleri hesaba katmak için olasılık kısıtlaması çalışılmıştır. Linear olmayan optimizasyon çözücü olarak LSGRG2 kodu ve hidrolik analizler için EPANET kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Excess water losses from drinking water distribution network is a serious problem in many countries all over the world including Turkey where total water losses is around 40% of the distributed water. Total water losses are divided into two parts namely (i) apparent or commercial water loss and (ii) real or physical water loss. Apparent water loss is from sources such as illegal water usage (water theft), inaccuracy in customer water meters, and meter reading handling errors. Real water loss is from sources such as leakage in water mains, leakage from connection to buildings, overflow from distribution reservoirs and from the water lost by pipe bursts. Water losses cause a lot of energy and economic losses and also results in water quality and sustainability problems. Thus, it is important to determine, reduce and manage water loss. It is proven by many studies that excess unnecessary water pressures lead to excess water loss. In this study, it is aimed to optimize pressure in a water distribution system in order to minimize the leakage. In addition, as a new approach, Chance Constraint is applied to cover uncertainties in the system which are resulting from various factors affecting leakage. LSGRG2 code is used for solving non-linear optimization problem and EPANET is used for hydraulic analysis.