Mesane ekstrofisi ve mesane augmentasyonu ameliyatı geçiren hastaldönem arın geç lokomotor sistem sorunları
Differences in locomotor system of exstrophy-epispadias patient in late follow-up period
  1. Tez No: 519210
  2. Yazar: AYTEN CEREN BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ NAFİZ CENK BÜYÜKÜNAL, UZMAN RAHŞAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Üroloji, Orthopedics and Traumatology, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç Kliniğimize mesane ekstrofisi tanısı ile başvuran ve mesane ogmentasyonu ameliyatı geçiren ve/veya geçirmeyen hastalar geriye dönük olarak incelenerek uzun dönemdeki sonuçların irdelenmesi ve ortaya konulmasıdır. Hastalar ve yöntem Kliniğimize başvurmuş, ilk operasyonlarını merkezimizde veya dış merkezde geçirmiş olan, takiplerine kliniğimizde devam eden hastalar çalışmaya alındı. Hastaların dosyaları incelenerek; demografik özellikleri, son muayene ve laboratuar bulguları, geçirilen cerrahi girişimlerin sayıları ve çeşitleri, cinsel yaşamları ilgili veriler, psikolojik ve yürüme testleri sonuçları değerlendirildi. Bulgular Yirmi yedi hastanın demografik bulgularında dikkati çeken en önemli özellikler: prenatal tanının olmaması, gebelik sırasında beş annenin sürekli olarak kolşisin, antidepresan, analjezik, geçici süreler antibiyotik kullanması, ebeveynler arasında akraba evliliği oranının %34 olması idi. Geç dönem muayene bulguları olarak %38 oranında inkontinans sorunun bulunduğu, 14 hastada ogmentasyon ve bunların 11'inde Mitrofanoff tipi girişimin olduğu belirlendi. Transplantasyon yapılan 3 olgu dışında biyokimyasal veriler, böbrek fonksiyonları ve görüntüleme buluları açısından önemli sorun bulunmadığı gözlendi. Serum Ca düzeyleri ve kemik dansitometreleri açısından patoloji bulunmadı. Geç dönem cinsel sorunların, cinsel organlar ile ilgili kozmetik sorunlar ve süregelen inkontinanstan kaynaklandığı görüldü. Tüm olgularda karşı cinse karşı ilgi ve istek mevcuttu. Erkeklerde spontan ereksiyon ve ejekülasyon mevcuttu(%38 retrograd). Kızlarda adet sorunu gözlenmedi. Hastaların ve ailelerin psikolojik durumları incelendiğinde süregelen sorunlara bağlı depresif durumlar tespit edildi. Diğer bulgular adaptif değişiklikler olarak yorumlandı. Yürüme analizleri ile ilgili olarak, hastalarda kliniğe yansıyan önemli bir yürüme sorununun olmadığını saptadık. Osteotomi yapılan ve yapılmayan hastalar arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Sonuç Ekstrofi-epispadias kompleksi nedeni ile tedavi edilen hastaların, cerrahi, kontinans, kozmetik ve fonksiyonel sonuçlarının yanısıra geç dönem cinsel problemleri, kendilerinin ve ailelerinin psikolojik ve lokomotor sistemle ilgili sorunlarının belirli aralıklarla incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim To present the late results related with locomotor system functions and psychological status of exstrophy-epispadias patients Patients and method This was a retrospective analysis of a specific grup of patients in addition to that late results of psychologic tests, sexual problems, and gait analysis were studied. In addition to these demografic findings, surgical and urinary continence results were also analyzed. Results Twenty seven patients were analyzed. The most dermografic striking result were as follows: Marriage between close relatives (34%), maternal usage of colchicine, antidepressive drugs, pain killers and antibiotics in 5 cases, no evidence of prenatal diagnosis. The insidence of urinary incontinance was 38%, in 14 of 27 patients augmentation and in 11 of them Mitrofanoff procedure has been performed. Except 3 trasplanted patients, there were no statifically significant changes in serum Ca levels, blood analysis, kidney functions and imaging technics. As far as sexual problems are concerned the following findings were detected: Anxiety due to cosmetic status of genitalia and long-lasting continence problems; retrograd ejeculation in 38% of males. Problems related with psychologic status: Depressive changes in patient and parents due to long-lasting, chronic problems. According to the finding is gait analysis there was no significant walking disturbance in clinical observation. Besides there was no statistically significant differences in patients with or without osteotomy. Conclusions In addition to the results of surgical procedures, continans, cosmetic and late funtional results. The sexual, psyhologic problems and evaluation of locomotor system functions has to be investigated and analyzed carefully in those patients operated for exstrophy-epispadias complex.