Çocuk hasta grubunda ileal augmentasyon ameliyatının uzun dönem sonuçları
- Tez No: 751714
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TEKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç İleal augmentasyon sistoplasti operasyonu yapılan pediatrik yaş grubu hastaların uzun dönem takip sonuçlarının ortaya konulması ile inkontinans, üst üriner sistem bozulması (ÜÜSB) ve reoperasyonu etkileyen klinik faktörlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Metot 1991-2020 yılları arasında kliniğimizde ileal augmentasyon sistoplasti operasyonu yapılan hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Diyaliz sürecinde olan ve transplantasyon öncesi augmentasyon yapılan hastalar çalışmaya dâhil edilmedi. Hastaların demografik verileri ile inkontinans, ÜÜSB, ve re-operasyon oranlarını etkileyen klinik faktörler retrospektif olarak incelendi. Analiz edilen parametreler arasında cinsiyet, yaş, etiyoloji, reflü varlığı, pre-operatif böbrek fonksiyonları, anti-reflü cerrahisi, mesane boynuna müdahale, Mitrofanoff/Monti prosedürü gibi faktörler mevcuttu. Ayrıca, uzun takip süresi olan hastalar (>5 yıl), kısa takip süresi (
Özet (Çeviri)
Objective We sought to present the long term results of ileal augmentation cystoplasty in pediatric patients and clinical factors affecting incontinence, upper urinary tract deterioration(UUTD), and reoperation rates. Method Data of pediatric patients who receieved an ileal augmentation cytoplasty in our clinic between 1991 and 2020 were analyzed retrospectively. Patients receieving renal replacement therapy and those who were operated prior to a renal transplantation were excluded. Demographic variables and clinical factors affecting incontince, UUTD and reoperation rates were analyzed. Included parameters were age, gender, etiology, reflux status, preoperative renal functions, anti-reflux surgery, bladder neck procedures, Mitrofanoff/Monti procedures. In addition, patients with longer follow-up periods(>5 years) were compared with shorter follow-up (