Farklı baklagil yem bitkileri türlerinde tohumluğun çimlenme parametrelerinin belirlenmesi
Determination of germination parameters on different tropic forage legumes genus
  1. Tez No: 519238
  2. Yazar: SITI MAESAROH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ŞAHİN DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma 2016 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü laboratuvarında bazı tropik baklagil yem bitkilerinde çimlendirme çalışması yapılmıştır. Bu bitkiler tohumlarında görülen sert tohum özelliğini gidermek amacıyla bazı yöntemler kullanılmıştır. Bu bitkilerin tohumları tesadüf parsellerinde deneme desesinde üç tekrarlamalı olarak karşılaştırılmıştır. Baklagil yem bitkileri olarak Calopogonium caeruleum, Pueraria javanica, Centrocema pubescens ve Indigofera zollingeriana tohumları kullanılmıştır. Bu tohumlar sülfürik asitte (% 95-98'lik H2SO4) 5, 10, 15 ve 20 dk; potasyum nitratta (% 0.3'lük KNO3) 12, 24, 36 ve 48 saat; 60 oC'lik gliserinde (C3H8O3) 30, 60, 90 ve 120 dk; 70 oC'lik suda 30, 60, 90 ve 120 dk bekletilmştir. Ayrıca zımpara kağıdında 2x ve 4x çizgi ile tohum kabuğu zımparalanmıştır. Araştırmada incelenen parametreler; tohum ağırlığı, tohum nemi, çimlenme yüzdesi, çimlenme hızı, tohum gücü, kök ve sürgün uzunluğu, yaş ve kuru ağırlığı incelenmiştir. İncelenen karakterler bakımından karşılaştırıldığında önemli farklılıklar gözlenmiştir. Genel olarak yapılan ön uygulamalar çimlenme yüzdesini, tohum gücünü, çimlenme hızını arttırmıştır. Türe bağlı çimlenme başarı yüzdesi olarak uygulanan ön uygulamalar da değişmektedir. Çimlenme yüzdesi ve tohum gücü bakımından en iyi sonuçlar P. javanica için 70 oC'lik suda 30 dk uygulamada, C. caeruleum ve C. pubescens için 60 oC'lik gliserin çözeltisinde 120 dk uygulamada ve I. zollingeriana için iki kez çizgi zımpara uygulamasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2016 at the Laboratory of Seed Science and Technology, Field Crop Departement, Agriculture Faculty, Ankara University. The objective of the research was to determine the effect of different pre-treatment for breaking dormancy of some tropical legumes. The research used completely randomized design with three replication. It was used Calopogonium caeruleum, Pueraria javanica, Centrocema pubescens and Indigofera zollingeriana and used pre-treatment are (i) using 95-98 % of sulfuric acid for 5, 10, 15 and 20 minutes, (ii) using 0.3 % of KNO3 in ambient temperature for 12, 24, 36 and 48 hours, (iii) using glycerine at 70 oC for 30, 60, 90 and 120 minutes, (iv) using hot water at 70 oC for for 30, 60, 90 and 120 minutes and (v) using sandpaper with 2 and 4 times of scratch. The examined parameters were germination percentage, germination index, vigor index, moisture content, seed weight, root and hypocotyl length, wet and dry weight and they were used to statistical analysis. The results showed that there were significant effect of pre-treatments on seeds showed by improving germination percentage, seed vigor and germination speed. Every genus had appropriate pre-treatments on its seed because of different seed's character. The high results of germination percentage and seed vigor were obtained from hot water at 70 oC for 30 minutes on seed of P. javanica, glycerine at 60 oC for 120 minutes on seed of C. caeruleum and C. pubescens and sandpaper with 2 times of scratch treatment on seed of I. zollingeriana.