Farklı dönemlerde hasat edilen adi fiğ Macar fiği ve yem bezelyesinde ot verimi ve kalitesinin değişimi
Cahanging of dry matter yield and forage quality of common vetch Hungarian vetch and forage pea harvested in different growth stages
- Tez No: 324704
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışma Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesine ait araştırma arazisinde 2011 yılında yürütülmüştür. Araştırmada 3 farklı baklagil türü (Adi fiğ, Macar fiği ve Yem bezelyesi) ekilmiş ve her bir tür 3 farklı dönemde hasat edilmiştir. Baklagil türlerinde farklı dönemlerde uygulanan hasat işlemleri ile verim ve ot kalitesiyle ilgili Asit detarjan fiber (ADF), Nötral deterjan fiber (NDF), Ham protein oran (HP) ve verimlerinin (HPV) nasıl değişim gösterdiği değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kuru ot verimi ham protein, ADF ve NDF oranı bitki türleri arasında ve hasat zamanına bağlı olarak farklılık göstermiştir. Ortalama kuru ot verimi en yüksek II. hasat zamanında, en düşük ise I. hasat zamanında belirlenmiş olup en yüksek kuru ot verimi yem bezelyesinde en düşük ise Macar fiğinde belirlenmiştir. Ham protein oranı en yüksek III. hasat zamanında, en düşük ise I. hasat zamanında belirlenmiştir. Bitki türlerinden Macar fiği en yüksek ham protein oranına sahip olmuş, en düşük ham protein oranı ise adi fiğ de belirlenmiştir. En yüksek ADF ve NDF oranı III. hasat zamanında, en düşük ise I. hasat zamanında belirlenmiş olup en yüksek ADF ve NDF oranı Macar fiğinde en düşük ise yem bezelyesinde belirlenmiştir. Ham protein verimi en yüksek II. hasat döneminde bitki türlerinden ise yem bezelyesinde, en düşük ise III. hasat dönemi ile Macar fiğinde belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Erzurum koşullarında bu bitkilerin ot verimi ve kalitesi bakımından II. hasat döneminde hasat edilmesi önerilebilir
Özet (Çeviri)
This study was conducted on experimental fields Agricultural Faculty of Ataturk University, in 2011 year. Three annual legume forage species (Common vetch, Hungarian vetch, Forage pea) were sowen and each species was harvested three different stages. Dry matter yield, crude protein content (CP) and yield (CPY), Acid detergent fiber (ADF) and Neutral detergent fiber (NDF) contents of annual legume forages, harvested in different growing stages were evaluated. According to the results of the study dry matter yield, crude protein, ADF and NDF contents were changed depended on harvest date and among annual legume forage species. In average, the highest dry matter yield was determined in harvest date II, the lowest was in I. The highest dry matter yield was determined in forage pea, the lowest was in Hungarian vetch. Crude protein content was the highest in harvest date III, the lowest was in I. Hungarian vetch had the highest crude protein content, common vetch had the lowest. The highest ADF and NDF contents were harvest date III, the lowest values were in harvest date I. the highest ADF and NDF contents were in Hungarian vetch, the lowest were in forage pea. The highest CPY content were harvest date II, the lowest value was in harvest date III. . The highest CPY content were in forage pea, the lowest were in Hungarian vetch. According to the results of this study, harvest date II can be suggested for dry matter yield and guality.