Çevik yazılım geliştirme yaklaşımı: Perakende sektörüne uyarlama
Agile software development approach: Adaptation to the retail sector
  1. Tez No: 519239
  2. Yazar: AYKUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Global ekonomideki gelişmeler, tüketicilerin demografik yapısındaki değişkenlik ve müşterilerin seçebilecekleri alternatiflerin hızla çoğalması gibi unsurlar perakende sektöründeki kırılganlığı artırarak, yoğun bir rekabet ortamına neden olmaktadır. Bu ortamın yaşandığı şartlarda kendi yerlerini sağlamlaştırmaya ve devamlılıklarını sürdürmeye çalışan perakendeciler, tedarik zinciri yönetimi kavramına daha fazla önem vermeye başlamıştır. Şüphesiz tedarik zinciri yönetiminin tüm unsurlarını bir arada tutmak ve efektif bir biçimde çalıştırmak için güçlü teknolojik alt yapılara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu teknolojik altyapılar, özellikle hem yazılım geliştirme süreçlerini optimize etmek hem de perakende sektöründeki hızlı değişime adapte olmak için çevik yöntemlere ihtiyaç duymaktadır. Bu tez çalışması, Türkiye'de faaliyet gösteren ulusal bir perakende şirketinde, tedarik zinciri yönetimi, yazılım projelerinin çevik yazılım geliştirme yaklaşımını kullanarak hayata geçirilmesini amaçlamaktadır. Bu amaca erişilebilmesi için öncelikle bugüne kadar oluşturulmuş çevik çerçeveler incelenmiş ve ihtiyaca göre farklı çevik ilkeler bir araya getirilerek yeni bir çevik çerçeve oluşturulmuştur. Tez çalışması kapsamında oluşturulan çevik çerçeve tedarik zinciri çözümleri iş birimine ait adres bazlı stok yönetim projesine uygulanarak başarısı ve çıktıları ölçümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in the global economy, consumer demographic variability and rapidly increasing alternatives for customer preference are causing intense competition by increasing the fragility of the retail industry. Retailers, who are trying to consolidate their own space and maintain their continuity, have begun to pay more attention to the concept of supply chain management. There is no doubt that strong technological infrastructure is needed to keep all the elements of supply chain management together and to operate effectively. These technological infrastructures need agile methods to optimize software development processes and adapting rapidly in the retail sector. This thesis aims to be implemented using the agile software development approach in software project of the supply chain management business unit which retail company operating in Turkey. In order to be able to reach this aim, agile frameworks that were created up to date were examined and a new agile framework was created by combining different agile principles according to their needs. The agile framework established within the scope of the thesis study was applied to the address-based stock management project of the business unit and the success and output were tried to be measured.