Kolon kanserinde GST ZETA-1, GST SIGMA-1 ve p53 ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of GST ZETA-1, GST SIGMA-1 and p53 expressions in colon adenocancer tissue
- Tez No: 519244
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, 57 kolon adenokanserli ve normal kolon dokusunda Glutatyon S-Transferaz izozimlerinden sigma (GSTS1) ve zeta (GSTZ1) ayrıca p53'in protein ekspresyonları immünohistokimyasal metodla karşılaştırılmıştır. GST ekspresyonu ve p53 arasındaki ilişki Mann Whitney-U testi ile ve klinik parametrelerle ilişkisine spearman correlation rank testi ile bakılmıştır. Normal kolon ve adenokanserli kolon dokularında GSTS1, GSTZ1 ve p53 ekspresyonları karşılaştırıldığında kolon adenokanserli dokulardaki protein ekspresyonunun yüksek olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p < 0,05). GSTS1, GSTZ1 ve p53 ile klinik parametreler (yaş, cinsiyet) arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study we investigated the immunohistochemical staining characteristics S-of glutathione s-transferase sigma (GSTS1), and zeta (GSTZ1) , p53 in colon tumor and surrounding tumor free (normal) colon tissues from 57 patients. For immunohistochemical studiends, tissues were obtained from 57 patients with colon adenocarcinoma. Tumor and control tissues of patients were compared according to their staining intensity. Relationships between p53 and GST expressions in colon adenocarcinoma tissue were examined by the Mann Whitney-U test and the clinicopathological data were examined by the spearman correlation rank test. GSTZ1, GSTS1 and p53 expressions in colon cancer cells were significantly higher than those in colon normal epithelial cells ( p 0.05). There was a statistically significant differences between GST, CYP isoenzymes expressions and tumor differentiation status.