Smart suitcase
Akıllı valiz
  1. Tez No: 519245
  2. Yazar: BURAK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde insanlar yaşamlarını kolaylaştırmak için akıllı sistemlerden faydalanmaktadırlar. Robot çalışmaları pek çok alanı kapsamaktadır. Sağlık, eğitim, savunma sanayi ve tarım gibi alanlar robot teknolojilerin kullanıldığı alanlara örnek olarak verilebilir. Bu çalışmada projede seyahat esnasında insanların stresini azaltacak, iş yükünü azaltacak akıllı bir valiz tasarlanmış ve oluşturulmuştur. Tasarlanan akıllı valiz açık alanlarda kullanıcılarını rahatlıkla takip edebilmektedir. Ayrıca bu akıllı valizler sayesinde kullanıcılar unutmamaları gereken eşyaları ses kaydı ile not alabilmektedir. Kullanıcılar acil enerji ihtiyacı durumunda valiz üzerinde yer alan enerji kaynağını kullanabileceklerdir. Valiz üzerinde yer alan saat, sıcaklık, nem ve ağırlık fonksiyonları kullanılarak ihtiyaç duyulan bilgilere rahatlıkla ulaşılabilir. En önemlisi elektronik kilitleme sistemi ile valizin güvenliği artırılmıştır. Sistemin çalışması için gerekli olan enerji valiz tarafından üretilmektedir. İnsanların iskelet sistemine zarar verebilecek ağırlıkların taşınmasında kolaylık sağlanmaktadır. Tasarlanan sistem gerçek zamanlı uygulamada kontrol edildi ve bavulun düzgün çalıştığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, smart systems are very widely used in human life to make their life easier. Robot works that used to facilitate life covers many areas of life as health, education, defense industry and agriculture can be given as examples of areas where the robot technology is heavily used. In this study a suitcase is designed and constructed to reduce the stress on people during travel to reduce the workload. The designed smart suitcase is able to follow the user easily in open area. Also thanks to this smart suitcase, user is able to take notes with voice recording for not to be forgotten goods that he/she needs. Users will use the energy source located on the suitcase in case of emergency energy requirement. Time, temperature, humidity and weight functions situated on suitcase can reached required information easily. Most importantly, the safety of the suitcase has been improved with the electronic locking system. The required energy to operate the system will be generated by the suitcase. It will be easier to transport the weights that can damage people's skeletal system. The system designed system is checked in real time application and it is observed that the suitcase operates properly.