Kurum kültürünün işletmelerin finansal performansına etkisi
The effect of organizational culture on financial performances of businesses
  1. Tez No: 519290
  2. Yazar: ADEM BÖYÜKASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RIZA AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Araştırmanın amacı kurum kültürünün işletmelerin finansal performansları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla Borsa İstanbul (BİST)'de yer alan kimya, petrol, kauçuk ve plastik ürünler sektörü örneklem olarak seçilmiştir. Kurum kültürü verileri Denison Örgüt Kültürü Ölçeği vasıtasıyla anket yöntemiyle, finansal veriler bu işletmelerin 2012-2016 yılları arasındaki finansal tablolarından elde edilmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak öz sermaye kârlılığı, açıklayıcı finansal değişkenler olarak varlık kârlılığı ve toplam borç/toplam öz sermaye oranı kullanılmıştır. İşletmeye özgü değişkenler olarak işletme büyüklüğü ve işletme yaşına yer verilmiştir. Uygulamada yatay kesit veriler kullanılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon modellerinde yer verilen değişkenlere ilişkin katsayılar OLS Yöntemiyle tahmin edilmiştir. Analiz sonuçları; Denison Modeli'nde yer alan kurum kültürü boyutlarından katılım, tutarlılık, uyum ve ayrıca genel olarak kurum kültürünün finansal performans üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını, buna karşın misyon boyutunun finansal performans üzerinde sınırlı bir etkisinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effect of organizational culture on financial performance of the firms. The chemical, oil, rubber and plastic products industry in Borsa Istanbul Stock Exchange (BIST) was chosen as sample for this purpose. The study employs Denison Organization Culture Survey while 5-years financial data were collected from financial statements of companies in the BIST chemical industry. In this context the dependent variable is Return On Equity (ROE) while Return On Asset (ROA) and Total Debt to Total Equity Ratio were used as explanatory financial variables as well as firm size and firm age were selected as business-specific variables. According to the results three of four major organizational culture traits; involvement, consistency, adaptability and also organizational culture itself by sum of four traits showed no significance on firm performance while mission trait aroused slightly limited significance on firm performance.