Amerigo Vespucci'nin mektuplarında çevre algısı ve günümüz doğa tahribatının izleri
Perception of the environment and the traces of today's nature devastation in Amerigo Vespucci's letters
  1. Tez No: 519309
  2. Yazar: FAZILA DERYA AGİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN SPEELMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Araştırmanın verileri Amerigo Vespucci'nin dokuz mektubundan oluşmaktadır. Bu çalışma, Amerigo Vespucci'nin mektuplarının çevreci bakış açısıyla incelenmesini amaçlamıştır. Dolayısıyla, günümüz doğa tahribatına yeni bir açıklama getirmiştir. Bu mektuplar, Vespucci'nin doğaya hayranlık ve saygı duyan çevre-merkezci bir gezgin mi, yoksa ticaretini yapmak için doğal kaynakları yağmalamayı amaçlayan insan-merkezci bir istilacı mı olduğunu keşfetmek amacıyla incelenmiştir. Vespucci'nin mektuplarının analizleri onun çevre-merkezciden ziyade insan-merkezci bir bakış açısına sahip olduğunu göstermektedir. Mektupları yeni ticari yollar kurmak için doğal kaynaklardan faydalanmak niyetinde olduğunu açığa çıkarmaktadır. Amerika topraklarını rüzgârlar vasıtasıyla ve gökcisimlerinin konumlarını izleyerek bulmuştur. Mektuplarındaki doğaya duyduğu hayranlık ile doğayı tahrip etmesi arasındaki çelişki, hem --yerlilerin haricinde-- Yeni Dünya'da bulunan kuşlar, bitkiler ve ağaçlar gibi canlılara hem de altınlar, elmaslar ve su gibi cansız doğal kaynaklara karşı beslediği hayranlık duygusunda belirginleşir. Eski Dünya'nın gıda, ilaç, giyecek, aksesuar ve alet yapmak için bunları tüketmek ve ticaretini yapmak isteğine bağlantılı olarak, hepsi doğa tarafından tedarik edilmiştir. Tüccar bir gezgin olan Vespucci, Descartes ile Bacon'ın mekanik dünya yaklaşımlarına öncülük eden görüşleri nedeniyle istilacı olarak düşünülebilir. Maalesef birçok türde hayvan ve bitki ortaya çıktıkları kıtalardan uzaklaştırılıp yeni topraklarda tüketilmeleri nedeniyle yok olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The data of this research consisted of nine letters written by Amerigo Vespucci. This study aimed to analyze Amerigo Vespucci's letters from an environmental perspective, and thus shed new light on today's nature devastation. These letters were analyzed with the goal of discovering whether Vespucci was an ecocentric traveler who admired and respected nature, or an anthropocentric invader who intended to plunder natural resources to trade. The analyses of Vespucci's letters show that he had an anthropocentric point of view rather than an ecocentric one. His letters demonstrate that he intended to exploit the natural resources in order to establish new trade routes. He discovered the American land with the help of winds and celestial navigation. The contradiction between the appreciation of nature and the destruction of nature in his letters reflected his admiration not only for all living creatures such as birds, plants, and trees --with the exception of the indigenous natives-- but also for inanimate natural resources such as gold, diamonds, and water found in the New World. All were provided by nature in conjunction with the Old World's willingness to consume and trade these in order to create nourishments, medicines, clothes, accessories, and tools. Vespucci, who was a merchant traveler, may be regarded as an invader due to his views that preceded the mechanistic model approaches of Descartes and Bacon. Unfortunately, many species of animals and plants have become extinct as a result of their transportation from their original continents and their consumption in new lands.