Yargısal söylev türünde Cicero'nun kuramları ve uygulamaları
Cicero's theories and practises on judical oratory
- Tez No: 186924
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖZAKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Hukuk, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tezin amacı, Cicero'nun retorik ile ilgili yapıtlarındaki kuramları vemahkemede yapmış olduğu üç söylevi incelemektir. Bu retorik incelemeyle,Cicero'nun söylevlerinde kendi kuramlarına ne ölçüde uyduğunu ortaya çıkarmakhedeflenmiştir. Tezin ilk bölümü, kısaca retorik sanatının kökenini ve Roma'dayaygınlaşmasını içermektedir. İkinci bölüm, bir savı kanıtlamak geçerli kanıtlarıtoplayıp değerlendirmek anlamına gelen inventio (buluş) ve inventio aşamasındabulunan kanıtların düzenlenmesi anlamına gelen dispositio(düzenleme) konularınıiçermektedir. Dispositio (düzenleme) konu başlığı altında, Yunan retorik sanatınınCicero üzerindeki etkisini göstermek amacıyla önce, Aristoteles ve Rhetorica AdAlexandrum yapıtından bir takım örnekler verilmiştir. Daha sonra konuşmanınbölümleri olan exordium (giriş), narratio (anlatım), partitio (bölümleme),confirmatio (kanıtlama), reprehensio (çürütme) ve conclusio (sonsöz) konusundaCicero'nun kuramları incelenmiştir. Tezin son bölümünde, Cicero'nun ProRoscio Amerino, Pro Milone ve Pro Rege Deiotaro söylevleri ele alınmış , DeInventione ve diğer kuramsal eserlerinde vermiş olduğu kuramları, bu söylevlerdene kadar uyguladığı, duruşmaların ve koşulların zorlamasıyla ne gibi yenilikleryaptığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze Cicero?s rhetorical preceptswritten in his theoretical books on the subject and three speeches delivered incourtroom. The aim of this rhetorical analysis is to find out the extent to whichCicero followed his rhetorical theories in practice. The first part of this thesiscontains briefly the origin of the art of rhetoric in Ancient Greece and Rome. Thesecond part includes Cicero?s precepts on inventio, which means discovery ofresources and arguments for discursive persuasion, and also dispositio, whichmeans arrangement of the materials discovered in inventio. Under the heading ofdispositio, we have given first some examples from Aristoteles and the RhetoricaAd Alexandrum to show the influence of Greek rhetorical tradition on Cicero.Then we examined Cicero?s precepts on the parts of the speech exordium,narratio, partitio, confirmatio, reprehensio and conclusio. In the last part of thethesis, we analyzed Cicero?s speeches, the Pro Roscio Amerino, Pro Milone andPro Rege Deiotaro in accordance with his rhetorical precepts written by him in theDe Inventione and other theoretical books to find out what extent he keeps closeto his precepts in practice and what novalties he brings in in the course of time asthe cases and conditions involve.