5BB ve 41 BMG anaçları üzerine aşılı bazı yerli ve yabancı şaraplık üzüm çeşitlerinin affinite durumları
The Compatibility of local and foreign wine grape cultivars which grafted on to 5BB and 41 BMG rootstocks
  1. Tez No: 5901
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi 5BB ve 41BMG ANAÇLARI ÜZERİNE AŞILI BAZI YERLİ VE YABANCI ŞARAPLIK ÜZÜM ÇEŞİTLERİNİN AFFÎNÎTE DURUMLARI Ümmühan ATALAY Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yılmaz FİDAN 1988, Sayfa: 53 Jüri: Bu çalışma Orta Anadolu koşullarında yetiştirilen yerli ve yabancı şaraplık üzüm çeşitlerinin 4İBMG ve 5BB anacı üzerine aşılandığında gösterdiği uyuşma katsayılarının belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan yerli şaraplık çeşitlerden Kalecik Karası, Hasandede, Narince, Emir, Papazkarası,öküz- gözü ve Boğazkere, Yabancı şaraplık çeşitlerden ise Semillon Riesling, Pinotnoir ve Portuqieser seçilmiştir. Berlandieri x Riparia Teleki 8B Sel.Kober 5BB anacı bir Ameriko x Amerikan melezidir. Chasselas x Berlandieri 41 BMG ise Vinifera x Amerikan melezidir. Her iki anaç üzerine aşılanan çeşitlerin tek tek uyuşma katsayıları hesaplanmıştır. En yüksek uyuşma katsayısı değerini 41 BMG üzerinde Kalecik Karası (7.89) olarak bulunmuş ve bunu Papazkarası (7.49) çeşidi izlemiştir. En düşük değer ise Narince (4.71), Emir (4.91) çeşitlerinde bulunmuştur. 5BB anacı üzerine aşılı çeşitlerde ise ideal rakama en yakın olan Semillon (6.34) ve Portuqieser (6.20) çeşitleri olmuştur. En düşük değer ise Narince (3.31) ve Emir (3. 66) çeşitlerinde bulunmuştur. Uyuşma katsayılarının hesaplanmasında Branas'ın önerdiği formül kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE COMPATIBILITY OF LOCAL AND FOREIGN WINE GRAPE CULTIVARS WHICH GRAFTED ON TO 5BB AND 41BMG ROOTSTOCKS. ümmühan ATALAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr. Yxlmaz FİDAN 1988, Page: 53 Jury : Prof.Dr. Yılmaz FİDAN This research is made to determine the coefficient compatibility of local and foreign wine grape cultivars which are grown under the conditions of Middle Anatolia and grafted on to 41BMG and 5BB rootstocks. In this study“Kalecik Karası”,“Hasandede”,“Narince”,“Emir”,“Papazkarası”,“öküzgözü”and“Boğazkere grapes are examined and local cultivars, on the other hand as foreign cultivars ”Semillon“, ”Riesling“, ”Pinotnoir“ and ”Portuqieser“ are examined. The coefficient compatibility of grape cultivars which grafted on to these two rootstocks are calculated seperately. When ”Kalecik Karası" is grafted on to 41BMG, the maximum value is determined as 7.89 and also, for Papazkarası it is determined as 7.49. On the other hand Narince and Emir have the minimum values as 4.71 and 4.91 respectively. Between the cultivars grafted on to 5BB rootstock, Semillon and Portogieser are very closed to the ideal value.On the other hand the minimum value is found with Narince (3.31) and Emir (3.66) cultivars. KEY WORDS : Coefficient of compatibility Grape Rootstock-scion Compatibilite