Gençlik hizmetleri Spor İl Müdürlüğü personelinin iş doyum düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılması
Comparison of the job satisfaction levels of the youth services and sports provincial directorate personnel in term of various variables
  1. Tez No: 519313
  2. Yazar: TOLGA MERT RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Örgütlerin personellerinin iş doyumlarını yakından takip etmesi, işin verimliliği ve örgüte bağlılık açısından önemlidir. Bu çalışmada, personellerin iş doyum seviyelerini etkileyen yaş, medeni durum, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma süresi ve gelir düzeyi değişkenleriyle arasındaki farklılıkların incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu, Sakarya ili Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde çalışan 84'ü erkek 38'i kadın olmak üzere toplam 122 gönüllü personel katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak personellerin iş doyum düzeyini ölçebilmek için“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler öncelikli olarak SPSS programına girilmiştir. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde ikili karşılaştırmalarda t-testi, çoklu karşılaştırmalarda ANOVA testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important for organizations to closely monitor their job satisfaction in terms of productivity and job dependency. In this study, it was aimed to investigate the differences between the age, marital status, gender, education status, duration of study and income level variables affecting job satisfaction levels of the staff. The research group consisted of 122 volunteers, of which 84 were males and 38 were females, working in the provincial youth services of Sakarya and sports provincial directorates. '' Minnesota Job Satisfaction Scale '' was used to measure the level of job satisfaction of the staff as data total tool in the research. The obtained data were entered into SPSS program firstly. T-test and ANOVA test were applied in the analysis of the results.