(Psikolojik) doğum sırası, kuşak farkı ve Öz-Anlayış arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
An investigation on the relationship among (Psychological) birth order generations and self-compassion
- Tez No: 519314
- Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM ÇÖPÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, gerçek ve psikolojik doğum sırası olarak tanımlanan ve bireylerin kişisel gelişiminde rol oynadığı iddia edilen durum ile bireylerin öz-anlayış düzeyleri arasındaki ilişkiyi kuşak farklılığını da göz önünde bulundurarak araştırmaktır. Bu kavramlar, farklı bağlamlarda ilgili akademik yazında ayrı ayrı ele alınmış olmasına rağmen birbirleri ile olan ilişkisi incelenmemiştir.Bu amaçla geliştirilen araştırma modeli ilgili akademik yazında ilk defa önerilip test edileceğinden özgün bir değer ortaya koymaktadır. Araştırma yöntemi kapsamında tek ve çift yönlü ANOVA ile korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları gerçek doğum sırası ile Öz-Anlayış arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin varlığını ortaya koymaktadır. Bununla beraber kuşak farklılıklarının etkisi istatistiksel olarak anlamsızdır. Psikolojik doğum sırası ile öz-anlayış değerleri arasında ise negatif ve istatistiksel olarak anlamsız bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study is to investigate the relationship between real and psychological birth order which is assumed to affect self-development and self-compassion values with and without the impact of the generation structure of individual. Although these concepts have been studied indipendently in the related literature, their direct linkage was not investigated. The distinctiveness of the present study is to propose a research model that incorporates these concepts and test the linkage among them. In the context of the research methods, one and two way ANOVA and correlation analysis are conducted. Research findings indicate that there is a statistically significant relationship between real birth order and self-compassion. In addition, the impact of generation structure was not statistically significant. There is insignificant but negatif relationship existed between psycological birth order and self-compassion.