Türkiye ve Irak'ta terörle mücadele çerçevesinde idari kolluk hizmetleri
Administrative law enforcement services fighting terrorism in Turkey and Iraq
  1. Tez No: 519355
  2. Yazar: ABED RZALI ASWAD ASWAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Terör, bu çağda dünyanın mücadele ettiği önemli olgulardan biri sayılmaktadır ve son yıllarda bu olgu artmaya başlamıştır. Terörle mücadele etmek, devletlerin en önemli görevleri arasında yer almaktadır. Devletler terörle mücadele etmek için birçok araç kullanmaktadırlar. Bu araçlardan birisi güçtür. Devlet, terör suçunun meydana gelmesini engellemek için güç kullanmanın yanı sıra başka araçlara da başvurmaktadır. Devlet, kamu düzenini ve toplumu terör suçlarından korumak için idari kolluk araçlarını kullanmaktadır. İdâri kolluk, idarenin devlet için kamu düzenini korumak adına başvurduğu araçlardan biri sayılmaktadır. Kamu düzeni şu unsurlardan oluşmaktadır: kamu güvenliği, kamu sağlığı ve kamu huzuru. İdâri kolluk güçleri, kamu düzeninin bozulmasını önlemek için kendi yetkilerini kullanmaktadır. İdâri kolluk, sahip olduğu araçları kullanarak kamu düzenini korumasının yanı sıra anayasa ve kanunların belirlediği ve koruma altına aldığı bireylerin temel hak ve özgürlüklerini bazen sınırlamakta ve bu hak ve özgürlüklerin engellenmesine yol açabilmektedir. İdarenin, idari kolluk yetkilerini kullanması ve temel hak ve özgürlüklere müdahale yetkisinin sınırsız olmaması gerekmektedir. İdare, kamu düzenini korumakla yükümlü olduğu için bazen hak ve özgürlüklere müdahale etmekte ve kullanılmasını engelleyebilmektedir. Ancak idarenin bu hak ve özgürlüklere olan müdahalesinin kanun ve anayasaların belirlediği düzeyde olması gerekmektedir. İdâri kolluk güçlerinin, kanun koyucunun kendileri için koyduğu yasal sınırları geçmemeleri gerekmektedir. İdâri kolluk güçleri ile bireylerin temel hak ve özgürlükleri arasında bir denge olması gerekmektedir. Bu araştırma dört bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, terör ve idari kolluğun mahiyeti, terörün tanımı ve onun tanımıyla ilgili hukuki ve yasal tartışmalar ele alınmıştır. Daha sonra terörün sebepleri, onun etkenleri ve en önemli türleri açıklanmıştır. Ayrıca idari kolluğun tanımı, en önemli unsurları, türleri ve onu diğer sistemlerden ayıran özellikler de incelenmiştir. İkinci bölümde, idari kolluk güçleri, onların personelleri, bu güçlerin türleri ve onların kendi iş ve görevlerini yapmaları için kullandıkları araçlar incelenmiştir. Kolluk güçleri birçok araç kullanmaktadır. Onlardan biri de düzenleyici ve bireysel idari kolluk kararlarıdır. Üçüncü bölümde, idari kolluk güçleri ve onların işlerinin anayasal ve yasal sınırları açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde, idari kolluk işleri üzerindeki idari ve yargısal denetim incelenmiştir. Ayrıca, terör eylemleri durumunda idari kolluk işleri üzerinde yapılan yargısal denetim üzerinde durulmuştur. Bu araştırma sonunda idari kolluğun terörle mücadele etme ve terör suçlarını önlemede önemli bir rolü olduğu ortaya çıkmıştır. Bu da idari güçlerin bu amacı gerçekleştirmek için başvurduğu idari kolluk araçlarının kullanılmasıyla sağlanmaktadır. Lakin bu işin, idarenin haksızlık yapmasını önlemek ve onun anayasa ve yasaların belirlediği sınırların dışına çıkmasını engellemek amacıyla idare ve yargı tarafından sıkı bir denetim altında yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Terror is regarded as one of the important phenomena for which the world fights against in this age. This phenomenon has begun to increase in recent years. Fighting against terror has been one of the most important tasks of the states. States use many instruments to fight against terror. One of these instruments is power. The state uses force to prevent emergence of the terror crime as well as applying to other instruments. The state uses administrative police instruments to protect public order and society from terror crime. Administrative police is regarded as one of the instruments for the government to protect public order for the state. The public order consists of several factors. They are also public safety, public health and public peace. Administrative police officers use their powers to prevent disturbance of public order. Protecting public order by using administrative police instruments causes sometimes attack and prevention of the fundamental rights and freedoms of individuals for whom different constitutions and laws have been set forth and who are put under protection. It must not be unlimited for administration to use power of administrative police and to violate fundamental rights and freedoms. Because the administration is obliged to protect public order, it sometimes violates rights and freedoms and may prevent them. However, the attack of administration ton these rights and freedoms must be in the ratio determined by laws and constitutions. Administrative police forces must not exceed the legal limits set by the law makers for them. There must be a balance between fundamental rights and freedoms of administrative police powers and individuals. We divided this study into four parts. In the first part, we discussed the nature of terror and administrative police, the definition of terror and its legal and juridical discussions related to its definition. Then, we explained the causes of terror, its influences and the most important types of terror. We have also examined the definition of the administrative police, the most important factors, the types and the features distinguishing it from the other systems. In the second part, we have examined the administrative police forces, their staff, the types of these forces and the instruments they use to fulfil their jobs and duties. Police forces use many instruments. One of them is regulatory and individual administrative police decisions. In the third part, we explained the administrative police forces and their constitutional and legal limits. In the fourth part, we examined the administrative and judicial review over administrative police affairs. Here we put emphasis on judicial review over administrative police affairs in case of terrorist actions. At the end of this study, an important role of administrative power revealed to fight against terror and prevent terror crimes. This is performed by using the instruments referred by administrative police to attain this goal. However it must be done under strict control of administration and judiciary to avoid administration doing something injustice and to prevent going beyond the limits determined by its different constitutions and laws.