Geniş bantlı yeni bir radar soğurucu yapı tasarımı
Design of a new radar absorbing structure
  1. Tez No: 519354
  2. Yazar: ALİ ZİYA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Radar soğurucu yapılar radar kesit alanı azaltım tekniklerinin başında yer almaktadır. Maksimum soğuruculuğun elde edilmesi hedeflenen bant genişliğinin artması, soğurucu yapının toplam kalınlığının artması ve yapıda kullanılan malzemelerin ilgili frekans bandında yüksek kayıplı olması gerekliliklerini de beraberinde getirmektedir. Tez kapsamında gerçekleştirilen benzetim çalışmaları ile Duroid, Epoksi, Arlon gibi düşük kayıplı dielektrik malzemeler ve düşük elektriksel iletkenliğe sahip Grafit malzemesi kullanılarak geniş bantta minimum yansıtıcılığa sahip ince bir radar soğurucu yapının tasarlanması amaçlamaktadır. Öncelikle, uyumlaştırma katmanı, Dallenbach tabakası, Salisbury tabakası, piramit soğurucu gibi temel radar soğurucu yapıların parametrik analizleri gerçekleştirerek yansıma katsayılarının frekansa göre değişimi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında tasarlanan kesik piramit radar soğurucu dizisinin toplam 2.5 cm kalınlığa ve 2 - 18 GHz aralığında maksimum -10 dB, mnimum -45 dB ve ortalama -18 dB yansıma katsayısına sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Radar absorbing structures are the most commonly used techniques for radar cross section minimization. The increase of the target band width to obtain the maximum absorbency brings about the necessity of increase of the total thickness of the absorber structure and useing the materials used with high loss at the relevant frequency band. Within thesis, simulation studies are performed aiming to design a thin wideband radar absorbing structure using low-loss dielectric materials such as Duroid, FR4 Epoxy, Arlon and Graphite material with low electrical conductivity. Primarily, parametric analysis of principle radar abosrbing structures such as Dallenbach layer, Salisbury layer, matching layer and tapered absorbers were performed to examine reflection coefficients with respect to frequency. In consideration of obtained analysis results, the resultant radar absorbing structure has total thickness of 2.5 cm and reflection coefficient of maximum -10 dB, minimum -45 dB and -18 dB average over the frequency band 2 - 18 GHz.