Türkiye'de cari açığın sürdürülebilirliği: 2000 yılı sonrası için bir analiz
The sustainability of the current account deficit in Turkey: An analysis for post 2000 years
- Tez No: 519356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMETULLAH YASEMİN BOZDAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yurtiçi tasarrufların, yurtiçi yatırımları finanse edememe olgusu olarak tanımlanan cari açık, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülke için ekonomik kriz göstergesi olarak görülmektedir. Cari açığın diğer ekonomik göstergelerle yakından ilgili olması ve son yıllarda yaşanan krizlerin önemli göstergesi olması nedeniyle, ekonomik performansın öncü göstergelerden birisi olmuştur. Özellikle 1980'li yıllardan itibaren sermayenin önündeki engellerin kaldırılması ile birlikte, sermayenin dolaşımı hız kazanmış ve yabancı sermaye birçok gelişmekte olan ülkeler için cari açığın finansman aracı olmuştur. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için cari açığın finansmanında yabancı tasarruflara olan bağımlılığın artması ülkelerin dış borçlarının artmasına neden olmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde, Ödemeler Bilançosu kavramı, alt kalemleri, denge ve dengesizlik kavramları ile cari işlemler dengesi, nedenleri ve cari işlemler açığı ile ilgili konulara yer verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de 2000 yılı sonrası cari açığın gelişimi ve Türkiye'de cari açığın nedenleri ayrıntılı bir şekilde grafik ve tablolar ile sunulmaktadır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de cari açığın sürdürülebilirliği üzerine yapılan ampirik analize yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Defined as domestic savings and the inability to finance domestic investments, the current account deficit is seen as an economic crisis indicator for many developed and developing countries. For account of it is closely related to other economic indicators and an important indicator of the crises experienced in recent years, economic performance is one of the leading indicators. Especially from the 1980's, with the removal of obstacles in front of the capital, the circulation of the capital gained momentum and foreign capital became a current means of financing for many developing countries. For developing countries such as Turkey, increased dependence that foreign savings on finance the current account deficit, the country has led to an increase in external debt. In the first part of the study are mentioned about the concepts of balance of payments, sub-items, balance and imbalance concepts and current account balance, causes and current account deficits. In the second part are presented with detailed manner in graphs and tables the development of the current account deficit in Turkey after 2000 and reasons for the current account deficit in Turkey are presented with a detailed manner in graphs and tables. In the third chapter provides an empirical analysis on the sustainability of the current account deficit in Turkey.