Şeyh Ahmed örneğinde Kürt şiirinde Şakeliler ve rolleri
شاكةلييةكان و رِؤلَيان لةشيعرى كورديدا شيَخ ئةحمةد بةنموونة
  1. Tez No: 519361
  2. Yazar: KOSER OMER AHMAD AL SHATEERA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZAHİR ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Şeyh Ahmed Örneğinde Kürt Şiirinde Şakeliler ve Rolleri adlı bu çalışma giriş, önsöz, üç bölüm, sonuç ve sözlükçeden oluşmaktadır. İlk olarak Kürt şiirinde Şakeliler hakkında geniş bir bilgi verildikten sonra özellikle Şeyh Ahmed'in şiirlerinde üstlendikleri roller detaylandırılmaktadır. Bu çalışmada edebi, tarihi bilgiler göz önünde tutularak tahlil ve inceleme yapılmaktadır. Böylelikle çalışmamız edebi kalıplar çerçevesinde tamamlanmaktadır. Şakeli'nin şiirlerinin içerik ve şekil yönünden incelenmesinin dışında şiir dili ve beyan da ayrıca bu çalışmanın bir diğer amacını oluşturan unsurlardan biridir. Bununla beraber şiir sanatı, şairi etkileyen iç ve dış dinamikler de incelenmektedir. Son olarak bu çalışma mezkur şair hakkında yapılacak olan çalışmalara kaynaklık edebilme gayreti taşımaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This Research is about (Shakalis, their role in Kurdish poetry and Sekh Ahmad as an example), it consists of preface, introduction, three chapters, conclusion, glossary and sources used. Our aim is to explain Shakalies' role upon Kurdish literature then introducing Ahmad shakily as an example and his poems, generally, we followed attributive from of literature plus research is based on analyzing contents of Shakalies' poems then explaining language and poetic imagery used in their poems. In addition, (the importance of rhyme and rhythm used in Shakalies' poems) is explained, too, the research is aimed to fill a space occurs in Kurdish literature.