Atrofik gastrik değişikliklerin iki farklı endoskopik yöntem ile karşılaştırılması
Comparison of atrophic gastric changes with TWO different endoscopic methods
- Tez No: 519374
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BARAN TORTUM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Mide kanseri dünya genelinde kanser bağımlı ölümler arasında ikinci sıradadır ve %42'lere varan oranda mortalite ile ilişkilidir. Kanserin erken tanısında prekanseröz lezyonların tanınması önemlidir. Diyetle alınan tuz ve nitröz bileşikler de mide kanseri etyolojisinde suçlanmaktadır. Sigara kullanımı kanıtlanmış bir faktör iken alkol kullanımı halen tartışmalıdır. Kanser kaskadına göre; atrofik gastrit, intestinal metaplazi, hafif ve ileri displazi ve mide kanseri basamakları birbirini izler Literatürde özellikle mide premalign lezyonlarının tanı ve takbinde i-scan endoskopinin etkinliğini araştıran çalışma sayısı kısıtlıdır. Çalışmamızda mide premalign lezyonlarının (atrofik gastrit, intestinal metaplazi) saptanmasında iki farklı endoskoik yöntemin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Gastroenteroloji ve Genel Cerrahi Endoskopi Ünite'lerine başvuran, intestinal metaplazi ve atrofik gastrit tanısı almış 22 gönüllü dahil edildi. Hastalara öncelikle konvansiyonel yöntem ile üst GİS endoskopisi yapıldı ve Sydney protokolüne göre antrum, korpus ve fundustan ayrı ayrı ikişer adet biyopsi alındı. Ardından i-scan moduna geçilerek şüpheli mukozal alanlardan hedefsel biyopsi alındı. Alınan biyopsi örnekleri patolog tarafından inflamasyon, atrofi, helikobakter pilori, intestinal metaplazi ve nöroendokrin hücre hiperplazisi açısından değerlendirildi. Sonuç olarak I-scan endoskopi, İM tespitinde konvansiyonel endoskopiye oranla daha başarılı bulundu (%50, %27). Mide premalign lezyonlarının tanı ve takibinde diğer yeni geliştirilen endoskopik yöntemlere göre ulaşılabilirliği kolay, maliyeti az ve kullanımı daha basit olan I-SCAN endoskopinin etkin ve güvenilir bir şekilde kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Yine de daha çok merkezli ve daha çok hasta ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is the second leading cause of cancer-related death globally and is associated with a mortality rate of up to 42%. Precancerous lesions are important for the early diagnosis of gastric cancer. Dietary salt and nitrous compound intake are also accused of gastric cancer etiology. While smoking is a proven factor, alcohol consumption is still controversial. According to the cascade of cancer progression, atrophic gastritis, intestinal metaplasia, mild and advanced dysplasia, and gastric carcinoma are the consecutive stages follow each other. In the literature, the number of studies investigating the efficacy of endoscopy with I-scan technology, particularly in the diagnosis and management of gastric premalignant lesions, is limited. In our study, we aimed to compare two different endoscopic methods for the detection of gastric precancerous lesions (atrophic gastritis, intestinal metaplasia). The study included 22 volunteers who were diagnosed with intestinal metaplasia and atrophic gastritis, and referred to the Endoscopy Units of Department of Gastroenterology and General Surgery at Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty. The upper gastrointestinal endoscopy was performed by conventional method and two biopsies were obtained separately from each antrum, corpus and fundus according to the Sydney protocol. Then, the targeted biopsy was taken from the suspected mucosal areas by switching to the I-scan mode. The biopsy specimens obtained were evaluated by the pathologist in terms of inflammation, atrophy, Helicobacter Pylori, intestinal metaplasia and neuroendocrine cell hyperplasia. In conclusion, endoscopy with I-scan technology was found to be more successful than conventional endoscopy in detecting IM (50%, 27%). We believe that endoscopy with I-SCAN technology, which is easy to access, cost-effective and user friendly than other novel endoscopic methods, can be used effectively and safely in the diagnosis and follow-up of gastric premalignant lesions. Further multicentre studies with large patient groups are still required.