14-16 yaş grubu erkek basketbolcularda uygulanan 8 haftalık direnç antrenmanlarının bazı kuvvet parametrelerine etkisi
The effects of 8-week resistance trainings to strenght parameters on 14-16 years old male basketballers
  1. Tez No: 519375
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL SAFÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURPER ÖZBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada 14-16 yaş erkek basketbolculara uygulanan 8 haftalık direnç antrenmanının bazı kuvvet parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmamıza Arnavutköy Belediyespor basketbolcularından (yaş 14.272±0,4671yıl, boy 168.09±12,05cm, vücut ağırlığı 58.14±11,49 kg) 22'si gönüllü olarak katıldı. Sporcular antrenman protokollerine göre rastgele kontrol ve direnç antrenman grubu olarak 2 gruba ayrıldı. 8 hafta süresince haftada 5 gün, kontrol grubu sadece klasik basketbol antrenmanı yaparken, direnç antrenman grubu klasik basketbol antrenmanına ek olarak haftada 3 gün 3 gün direnç antrenman programını uyguladı. Tüm sporcuların bacak kuvvet, dikey sıçrama, anaerobik güç, 30 m sürat, T-test, İllinois(toplu), İllinois(topsuz) performans testleri antrenman programının başında ve sonunda yapıldı. Direnç antrenman ve kontrol grubunun kendi içinde ön ve son test değerleri arasındaki farkı belirleyebilmek için Wilcoxon testi, gruplar arasındaki farkın belirlenmesinde ise Mann- Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of 8-week resistance trainings to strenght parameters on 14-16 years old male basketballers. 22 male basketballers of Arnavutköy Belediyespor with the mean age of 14,27±0,46 years, the height of 168,09±12,05 cm, the body weight of 58,14±11,49 kg voluntarily participated in the study. The athletes were randomly divided into two groups as control and resistance training. While the control group performed standart basketball training for 5 days per week, the resistance training group performed resistance training in 3 days of 5 basketball training days in addition. Parameters of leg power, vertical jump, anaerobic power, 30 m sprint, T-test, İllinois (with ball), İllinois (without ball) tests were measured both at the beginning and at the end of the training program.