İnaktif hepatit b taşıyıcı olguların uzun süreli izlem sonuçlarının değerlendirilmesi
The evaluation of long term prognosis and real life data of patients with inactive hbv carriers
  1. Tez No: 519385
  2. Yazar: İREM ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnfeksiyon Hast. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada HBsAg pozitifliği saptanan ve inaktif taşıyıcı olarak izlenen kişilerin uzun süreli gerçek yaşam verilerinin ve prognozlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Viral Hepatit Polikliniğinde Ocak 1994 -Mart 2018 tarihleri arasında kronik hepatit B olarak izlenen hastalardan çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 1147 inaktif hepatit B taşıyıcısı hasta dahil edilmiştir. Hastaların izlem dosyaları ve otomasyon sistemindeki mevcut kayıtları tek tek incelenerek içerikte yer alan tüm sosyodemografik verileri, başlangıç ve izlemlerine ilişkin tüm bulguları ve tetkik sonuçları oluşturulan Excel dosyasına kaydedilmiştir. Çalışmamızın ikinci aşamasında ise bir yıldan uzun süredir kontrole gelmemiş olan hastalar, sistemde kayıtlı olan telefonlarından aranarak, kontrole çağırılmış ve bu hastalara telefon ile görüşme sırasında ya da poliklinik kontrolü sırasında yüzyüze anket uygulanmıştır.Çalışmamızda elde ettiğimiz veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences 22 version) programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the long term prognosis and real life data of patients with HBsAg positivity and inactive carriers. Material and Method: Inactive hepatitis B carrier 1147 patients whom are under follow-up of out-patient chronic hepatitis clinic of Sağlık Bilimleri University, Izmir Bozyaka Training and Research Hospital Infectious Diseases Unit from January 1994 – March 2018 were included in the study. The patients files were analysed for socio-demographical information, signs of disease and laboratory findings at the begining and during the follow-up period and all data were collected and recorded to Excell programme. As a second step, patients that did not attend to control examinations for more than one year were called and a questionnaire form were filled by either on phone calls or face to face interwievs. All data were anaysed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences 22 version) and chi-squere test were used for statistical evaluation.A“p”value