Elucidation of sorafenib resistance mechanisms in hepatocellular carcinoma
Hepatosellüler karsinomda sorafenib direnç mekanizmalarının belirlenmesi
- Tez No: 519386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN İSMAİL GÖKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hepatosellüler Karsinom (HSK) en yaygın altıncı kanser türüdür. Ayrıca, HSK bütün dünyada kanser kökenli ölümler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Ameliyat edilemez ileri derece HSK hastaları için onaylanmış tek tedavi seçeneği Sorafenib'dir. Ne var ki, hastalara yarar sağlamasına rağmen Sorafenib yaşam beklentisini yalnızca 4 ay uzatabilmektedir. Bunun başlıca nedenlerinden biri de direnç gelişmesidir. Sorafenib ilaç direncini kırmaya yönelik birçok çalışma olsa açıklanması gereken çok fazladır. Bu çalışmada daha önce bir onkogen olduğu gösterilen bir antiviral kinazın ilişkisi gösterilmiştir. Şaşırtıcı olarak, bizim çalışmamız bu interferon-alakalı kinaz'ın azalmasının Sorafenib direnci ile ilgili olduğunu göstermiştir. Protein ifadesi Sorafenib'e dirençli hücrelerde azalmıştır. Buna ek olarak, saf Hep3B hücrelerinden shRNA yardımı ile bu gen silindiğinde bu hücreler ilaca direnç göstermiştir. Ayrıca, dirençli hücrelerde antiviral kinaz kurtarıldığında ilaca duyarlı hale geldikleri görülmüştür. Ayrıca, bu çalışmada ilk defa Sorafenib'e dirençli hücrelerde kısmi EMT olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma bu antiviral protein'in Sorafenib direncine etkisini incelemek için yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular Carcinoma (HCC) is the sixth most common type of cancer and the second leading cause of cancer-related deaths worldwide. Currently, Sorafenib is the only approved first-line treatment option for unresectable advanced HCC patients. Although Sorafenib can be beneficial for some patients, overall survival can only be extended for 4 months. One of the main reasons is the development of Sorafenib resistance. Many studies have been conducted to decipher the mechanisms underlying this drug resistance, yet much more still awaits for elucidation. This study suggests a novel involvement of a player, an antiviral kinase, which was previously described as an oncogenic protein. Strikingly in our investigation, Sorafenib resistance seems to be caused by the loss of this interferon related kinase. This protein expression is ablated in Sorafenib resistant Hep3B cell line. Loss of this protein by shRNA confers Sorafenib resistance to naïve Hep3B cells. Reversely, protein rescue can re-sensitize these resistant cells to Sorafenib. We also report in this work for the first time that this Sorafenib resistant Hep3B cell line exhibits partial EMT signature. Over all, this study paves way for further studies investigating the implication of this antiviral protein in Sorafenib resistance mechanism in HCC.