Ülseratif kolit hastalarında total proktokolektomi ileal poş anal anastomoz sonrası ortaya çıkan crohn benzeri hastalık için prognoz ve risk faktörleri
  1. Tez No: 519442
  2. Yazar: TUĞÇE GÜNDOĞDU KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İBRAHİM HATEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Ülseratif kolitte total proktokolektomi ileal poş anal anastomoz (TPKİPAA) operasyonundan sonra fistül ve striktür gibi Crohn hastalığında görülen bulguların ortaya çıkması Crohn benzeri hastalık (CBH) olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı CBH'da prognozu ve bu durumu öngörmede yararlı olabilecek faktörleri belirlemektir. Gereç ve yöntem: 2000-2017 yılları arasında TPKİPAA operasyonu yapılmış olan hastaların kayıtları incelendi. Çalışmaya dahil edilme kriteri olarak hastanın operasyon materyalinin histopatolojik tanısının ülseratif kolit olması şartı arandı. Poşit ve/veya cuffit gelişen hastalardan (n:15, hastalıklı kontrol grubu) ve postoperatif dönemde şikayeti olmayan hastalardan (n:17, kontrol grubu) oluşan 2 kontrol grubu alındı.Her üç grubun demografik, klinik ve laboratuvar verileri Pearson Ki-Kare testi, Fisher Exact test ve parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Toplamda 16 CBH hastası belirlendi. CBH'da operasyon öncesi ileumun yeterli incelenmeme oranı %31.2 iken hastalıklı kontrol ve kontrol grubunda %26 ve %11.8 idi. Gruplar arası fark anlamlı değildi. CBH grubunda 6 hastada (%37.5) fistül mevcuttu, bu hastaların 3'ünde kalıcı ileostomi yapılmış ve poş kullanılamamıştı. Obstruktif komplikasyon 6 hastada mevcuttu, 2'sinde endoskopik girişim gerektirmişti. Mukozal inflamasyonu olan diğer hastaların hiçbiri medikal tedavi ile remisyona girmemişti. Grupların karşılaştırılmasında CBH grubunun operasyon sırasında diğer gruplara göre daha genç olduğu ve CBH'da preop kolonoskopilerinde Crohn hastalığını düşündüren ülser morfolojisinin %18.7 oranında görüldüğü saptandı. Sonuç: Serimizde CBH hastalıkta fistül %37 oranında görülmektedir. Fistülü olan hastaların yarısında kalıcı ileostomi gerekli olmuş ve poş kullanılamamıştır.CBH preop incelemesi yetersiz olan hastalarda daha sık meydana gelmektedir. Kolonoskopide kolonda Crohn hastalığında görülen ülser morfolojisinin saptanması postop dönemde CBH için risk faktörüdür.
Özet (Çeviri)
Aim: The occurrence of signs of Crohn's disease such as fistula and stricture in some ulcerative colitis patients after total proctocolectomy ileal pouch anal anastomosis(TPKIPAA) operation is called Crohn-like disease(CLD). The aim of this study is to determine the prognosis in CLD and the factors that may be useful in predicting this condition. Materials and Methods: The records of the patients who underwent TPKIPAA operation between 2000-2017 were examined. The criterion for inclusion in the study was that the histopathological diagnosis of the operation material of the patient must be ulcerative colitis. Two control groups were enrolled in patients who developed pouchitis and / or cuffitis (n:15, diseased control group) and who had no complain (n:17, control group)of postoperative period. The demographic, clinical and laboratory data of all three groups were compared using the Pearson Chi-Square test, the Fisher Exact test and the Kruskal Wallis test for the comparison of parameters between groups. Results: A total of 16 CLD patients were identified. The rate of endoscopic or radiological examination of the intestines before the operation in CLD was 31.2% and this rate was 26% and 11.8% in the diseased control and control groups, respectively. The difference between the groups was not significant. There were 6 patients (37.5%) in CLD group with fistula, 3 of these patients had permanent ileostomy and pouch could not be used. Obstructive complications were present in 6 patients (37.5%), two of these patients underwent endoscopic intervention. Comparisons of the three groups revealed that the age at the time of operation of Crohn like disease patients was less than that of other two groups and that 18.7% (3/16) of patients with CLD had the ulcer morphology suggesting Crohn's disease in the preoperative colonoscopy. Conclusion: We have a 37% incidence of CLD disease fistula. In half of the patients with fistula, permanent ileostomy was necessary and the pouch was not used. CLD is more common in patients with ulcerative colitis who had an in adequate preoperative investigation of small bowel. The presence of the ulcer morphology suggesting Crohn's disease on colonoscopy is a risk factor for the development of CLD in the postoperative period.