Şanlıurfa'da yapı avlularının doğal havalandırmasının incelenmesi
  1. Tez No: 519441
  2. Yazar: İLYAS ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÖRÜN ARUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tarihi yapılar yaşamış olan toplumlar hakkında bilgi verir. Bu bağlamda Şanlıurfa'da yapıların şekillenmesinde kültür, yaşam tarzı, gelenek görenek, dini inanışlar, iklim ve tarihi önemli bir rol oynamıştır. Avlu, bu kültürel aktivitelerin yapılmasında bir öge olmuştur. Bu avlulular, sıcak yaz mevsimlerinde serin bir ortam da yaratmaktadır. Rüzgâr; eski çağlardan beri bina tasarımını etkileyen önemli bir faktör olmuştur. Rüzgârın yapılar üzerinde etkisi ve enerji tüketiminin azaltılması açısından bu etkinin deneylerle ortaya konulması önem arz etmektedir. Bu bağlamda, yapıların avlularında yapının konumunu, yönelimini, yapı yüksekliğini, avlu alanı, kullanılan malzemesi ve avlu tipini tespit ve analiz ederek hava hareketinin saptanması, yeni yapıların yapımında tasarımcı ve uygulamacıya bir veri oluşturulabilir. Bu verileri belirlemek için yerinde bilimsel deneyler yapılarak sonuçların çıkarılması esastır. Bu tez, ev avlularında hava akımının belirlenmesi üzerine yapılan bir araştırmadır. Çalışmanın birinci aşaması; bilgi toplama, kaynak taraması yapma, mevcut örneklerin irdelenmesi, avlu sahipleriyle bilgi alışverişi yapılmasını; ikinci aşamasında, gerekli deney düzeneklerinin temini, çizilecek olan avluların tespitini; üçüncü aşamada ise; seçilmiş avluların ölçülerinin alınıp teknik çiziminin yapılması, anemometrelerle rüzgar ve sıcaklık verilerinin ölçülmesi ile sonuçların değerlendirilmesi, analizlerin yapılması ve hazırlanması adımlarından oluşmaktadır
Özet (Çeviri)
Historical structures give information about the societies that have lived. In this context, culture, way of living, traditions, religion, climate and history have played important role in shaping of the structures in Sanlıurfa. Courtyards were important in achieving these activities. These courtyards also provided cool medias in very hot summer seasons. Wind; has been an important factor influencing the design of buildings since ancient times. It is important to demonstrate this effect in experiments in terms of the effect of wind on constructions and the reduction of energy consumption. In this context, designer and practitioner data can be created in the construction of new structures by detecting and analyzing the air movement by detecting and analyzing the position, orientation, building height, yard clearance, used material and courtype type of structure in the courtyard of constructions. In order to determine these data, it is essential to carry out scientific experiments on the spot and to draw out the results. This thesis is a research on the determination of air flow in house hunters. The first phase of work; gathering information, making a source search, examining existing samples, exchanging information with courtyard owners; in the second phase; the foundations of the necessary experimental arrangements, the identification of the hunting grounds to be drawn; in the third phase; taking measurements of selected hunters and making technical drawings, measuring the wind and temperature data with anemometers, evaluating the results, making analysis and preparation steps