Samuel Barber'ın op. 14 Keman Konçertosu'nun incelenmesi
The study of Samuel Barber's analysis of his violin concerto op. 14
- Tez No: 519443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL FUNDA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın konusunu Samuel BARBER'ın Op. 14 Keman Konçertosu'nun incelenmesi“ oluşturmaktadır. Bu araştırmada Samuel BARBER'ın müzikal hayatı, önemli yapıtları, kendine özgü bestecilik özellikleri ile bestecinin en önemli eserlerinden Op. 14 Keman Konçertosu incelenmiş, 20. yüzyıl keman repertuvarının en çok çalınan konçertolarından olan bu eser ile bestecisinin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Bu araştırmanın modeli ”Örnek Olay" Tarama Modelidir. Araştırmaya konu olan bilgi ve veriler ilgili literatür taranarak toplanmış, Keman Konçertosu'nun incelendiği kısımda ise analitik yöntemlere başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is composed of examining“The Study of Samuel BARBER's Analysis of Violin Concerto Op. 14”. In this study are examined Samuel BARBER's musical life, his significant works, his unique compositional characteristics, and his one of the most important works, Violin Concerto Op. 14. This study aims to provide a better understanding of this concerto, which is one of the most popular violin concertos of the 20th century violin repertoire, and his composer. The model of this study is the“Case Study”. The datas and informations of the study were collected by researching the related literature. In the analysis sections were used analytical methods.