Türkiye'de afet yönetimi politikası ve sorunları: Soma maden kazası örneği
Disaster management policies and problems in Turkey: Example of Soma mine accident
- Tez No: 519457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL BAYRAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Afetlerin yaşanma olasılığının yüksek olduğu ülkemizde, geçmişten günümüze çeşitli önlem gerekliliği doğmuş fakat yeterli sonuçlar elde edilememiştir. Her ne kadar ülkemiz genç oluşumlu bir yapıya sahip de olsa yeryüzü şekillerinin çeşitliliği, etrafının denizlerle çevrili oluşu ve yükseltisinin fazla oluşu doğal afetlerin tahribini de arttırmaktadır. Afet kavramının ne demek olduğu, afetlerin çeşitlerinin neler olduğu ve sıklık dereceleri çalışmamızın ilk bölümünü kapsayan kısımlar olarak karşımıza çıkacaktır. Ülkemizde ve dünyanın çeşitli bölgelerinde gerçekleşen afetler zincirinin nasıl yönetileceği konusunda henüz bir ortak kanıya varılmamakla birlikte, etkilerinin zarar verme kapasiteleri de kontrol altına alınamamıştır. Bu değişimlerden de en çok etkilenen ve gelecekte de etkilenme olasılığı en yüksek kesim ise tabi ki de biz insanlardır. Hepimiz her an afetlerin yaşanma ihtimalini göz önünde bulundurmalı ona göre önlemelerimizi almalıyız. Yoksa günümüzün gelmiş olduğu teknolojik yeterliliği kullanamadığımız açıkça ortaya çıkacaktır. Çalışmada Türkiye' de afet yönetimi ve örgütlenme yönteminin nasıl işlediği, evrelerinin neler olduğu, il müdürlüklerinin ve bakanlıkların üzerine düşen görevlerdeki ehemmiyet dereceleri değinilecek olan bir başka önemli ayrıntılardır. Ülkelerin afetlerle yaşaması gerektiği, her an her dakika afetlerin gelebileceği ve bilinçlenmenin önemi açıklanacak, Türkiye'de afetlerle ilgilenenlerin sadece kurum ve kuruluşların olmadığı; Sivil Toplum Kuruluşları gibi gönüllü yapılanmaların da son derece önem arz ettiği anlatılacaktır. Son bölümde ise; konumuzun başlığı olan maden kazalarına giriş yapılacaktır. Kazaların ortaya çıkış nedenleri, sistemdeki aksaklık ve eksiklikler, kazaları tetikleyen unsurların neler olduğu ve hepsinden korunmak için neler yapılması gerektiği, ülkemizde linyit rezervinin zengin olduğu yörelerden birisi olan Soma madenlerinin rezervleri, ocakların yapısı, çalışanların iş güvenlikleri örnekleme ve açıklamalı bir yaklaşımla sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country, where the likelihood of disasters is high, the necessity of various measures from the past has arisen from the past but sufficient results have not been obtained. Even though our country has a younger structure, the diversity of the forms of the earth, the formation of the sea surrounded by the sea and the increase of the elevation increase the destruction of natural disasters. What the disaster concept means, what kinds of disasters are, and frequency ratings will come about as part of the first part of our work. While there is not yet a common consensus on how to manage the disaster chain in our country and in various parts of the world, the damaging capacities of its effects have not been under control. Of course, we are the people who are most affected by these changes and who are most likely to be affected in the future. We should all consider the possibility of disasters at any given moment and we must take our precautions accordingly. Otherwise, it will become clear that we can't use the technological competence that we have today. Working in Turkey's disaster management and organizational methods of how it works, what are the stages of the gravity of the duty degree in ministries and provincial directorates are another important detail to be addressed. They should live with disasters of country, every minute and every moment could come to explain the importance of disaster consciousness in general, of dealing with disasters in Turkey is not only the institutions and organizations; Voluntary structures such as NGOs are also of utmost importance. In the last section; mine accidents, which are the title of the position, shall be entered. The causes of the accidents will be presented in terms of the deficiencies and deficiencies in the system, what is the cause of the accidents and what needs to be done to protect them all, the reserves of the Soma mines, one of the regions where the lignite reserve is rich in our country, the structure of the quarries.