Konaklama işletmelerinde toplam kalite uygulamalarının çalışan performansı üzerine etkisi
The effect of total quality applications on employee performance in hospitality management
- Tez No: 519456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİN İDİL SÖNMEZTÜRK BOLATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Toplam Kalite Yönetimi (TKY), iş süreçlerini optimize ederek kısaltan, maliyetleri düşüren, hataları minimize eden ve böylelikle müşteri memnuniyetini arttıran, ayrıca çalışanların eğitim düzeyini arttırıp; onları karar alma süreçlerine dahil eden bir sistemdir. Yani TKY, işletmelerin etkinliğini ve verimliliğini arttırmada rol oynayan önemli faaliyetlerden biridir. Bu nedenle işletmeler, iş süreçlerinin tamamında TKY'yi profesyonelce uygulamayı hedeflemektedirler. Belirtilen ifadeler doğrultusunda tüm işletmelerde olduğu gibi konaklama işletmelerinde de toplam kalite uygulamalarına önem verilmektedir. Bu çalışmada TKY'nin çalışan performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle geliştirilecek hipotezlerin belirlenmesi için geniş bir literatür araştırması yapılmış ve bunun sonucunda analizi yapılmak üzere hipotezler belirlenmiştir. TKY ve çalışan performansını ölçmeye yönelik hipotezler için ayrı ayrı anket formları hazırlanmıştır. Ankete, Antalya ilinde faaliyet gösteren ve TKY uygulaması mevcut olan 57 konaklama işletmesi katılım sağlamıştır. Bu işletmelerdeki mevcut TKY uygulamalarının, çalışan performansı üzerindeki etkisinin analizi sonucunda, konaklama işletmelerindeki TKY uygulamalarının, çalışan performansını pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management (TQM) is a system that shortens business processes by optimizing, reduces costs, minimizes errors, thereby increasing customer satisfaction. It is a system that increases the level of education of employees and incorporates them into decision-making processes. In other words, TQM is one of the important activities that play a role in increasing the efficiency and effectiveness of the enterprises. For this reason, enterprises are aiming to implement TQM professionally in all of their business processes. As in the case of all the enterprises in the direction of the stated expressions, total quality applications are given importance also in the hospitality management. In this study, the effect of TQM on employee performance was investigated. In the scope of the study, a large literature survey was conducted to determine the hypotheses to be developed first, and hypotheses were determined for analysis. Individual questionnaires were prepared for hypotheses to measure TQM and employee performance. In the questionnaire, 57 hospitality management operating in the province of Antalya and having TQM application provided attendance. As a result of the analysis of the effect on the employee performance of the current TQM applications in these enterprises, the TQM applications of the hospitality management have resulted in positive and significant effect on the employee performance.