Assessment of energy security of selected African countries: A benchmark analysis
Seçilmiş Afrika ülkelerinin enerji güvenliğinin değerlendirilmesi ve karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 519459
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Energy
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
1.Dünya Savaşı döneminden beri bütün ülkeler bir bütün olarak enerji sistemlerini güvende tutabilmek adına 'enerji güvenliği' kavramına özel olarak önem verirler. Başlangıçta, enerji ithal eden ülkeler kavrama sadece tedarik güvenliği üzerinden odaklanan bir yaklaşım içerisindeydiler. Özellikle, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve İtalya başta olmak üzere hem ithal ettikleri enerjinin hem de yerel faaliyetlerinin güvende olması için farklı çalışmalarda bulunmuşlardır. Bu birincil ve yaygın yaklaşım enerjinin sürekli ve kesintisiz bir akış içinde olmasını, bu akışında karşılanabilir bir fiyat üzerinden olmasının enerji güvenliği kavramının olmazsa olmazı olarak değerlendiriyordu. Günümüzdeki enerji güvenliği anlayışı bu yaygın anlayışın ötesinde daha geniş bir odak ile konuyu ele almaya çalışır. Bunun sebebi ise gelişen ve değişen teknoloji başta olmak üzere diğer yeniliklere ayak uydurabilmektir. Enerji güvenliği kavramı, gelişen ve yenilenen bakış açıları ile aynı anda hem ithal eden hem de ihraç eden ülkelerin beklentilerini ve taleplerini karşılayabilecek bir yaklaşıma dönüştü. Enerji kaynağı kullanılabilirliği, satın alınabilirlik, çevresel kabul edilirlik, enerji erişilebilirliği, karbondioksit emisyonları, çeşitlendirme, bağımlılık, enerji yoğunluğu kavrama gelişim sürecinde araştırmacılar, otoriterler ve firmalar tarafından eklenmiş yeni boyutlar ve göstergelerin başlıcalarıdır. Bu çalışmanın ana amacı Afrika ülkelerindeki mevcut enerji güvenliği durumunu analiz etmek ve değerlendirmektir. Ayrıca karşılaştırmalı analiz ile var olan durumlarını geliştirmek adına öneride bulunur. Buna ek olarak, litaratür incelemesinden elde edilen ve göstergeler ve yaklaşımlar incelenip, gruplandırıldı. Bu gruplandırılan göstergeler ülkelerin enerji güvenliği ve karşılaştırmalı analizde kullanıldı. Her bir seçilen Afrika ülkesi hem kıta içerisinde bir bölgeyi hem de sahip olduğu kaynaklar ile en az bir enerji türünün temsilcisidir. Cezayir kıtanın kuzey bölgesini ve doğal gazı, Nijerya Batı Afrika'yı ve ham petrol rezervlerini, Güney Afrika kıtanın güneyini ve hem nükleer enerjiyi hem de kömür rezervlerini temsil ederken, Mısır kuzeydoğu bölgesini ve doğal gaz ile ham petrol rezervlerini temsil etmektedir. Karşılaştırmalı analiz için ise, Kazakistan, Norveç ve Avustralya tercih edilmiştir. Literatür taramasından elde edilen ve gruplandırılan dokuz farklı gösterge ile ülkelerin hem kendi içlerinde hem de karşılaştırmalı olarak enerji güvenliği durumları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy security is a significant issue for all countries. Since World War 1 period, countries give particular importance to this concept for having secured energy system in overall. In the beginning, the energy security concept was limited with the security of supply approach by importer countries. Especially, United Kingdom, France, Germany and Italy were the main countries who tried to find solutions to keep their imports and domestic energy facilities secure. These first and common approaches of energy security underlines that the energy should be constant and uninterrupted flow with an affordable price. The contemporary energy security concept has a more extended focus to follow current developments and improvements in the energy sector. New perspectives and approaches are added to the general concept to fulfill both importer and exporter countries' demands and expectations. Energy resource availability, affordability, environmental acceptability, energy accessibility, carbon dioxide emissions, diversification, dependency and energy intensity are some of the new dimensions added to energy security concept by authorities, researchers, policymakers and companies in the sector. The objective of this thesis is to examine and evaluate the energy security situation of African countries and provide suggestions for improvement via benchmark analysis. In addition, in the literature review the indicators, dimensions and aspects that are used to analyze energy security are listed and grouped. Each selected African country is representative of a region in the continent and has significant resources in at least one type of energy source. That is, Algeria for North Africa and natural gas, Nigeria for West Africa and crude oil, South Africa for the South of the continent, both nuclear energy and coal, lastly Egypt is for Northeast and natural gas and crude oil sources. Nine indicators are used in order to find out analyze the current situation of their energy security. Norway, Kazakhstan and Australia are included in the benchmark analysis.