BIST'de işlem gören çimento şirketlerinin 2006-2015 dönemi finansal performanslarının analizi
Financial performance of cement companies in BIST between the years 2006-2015
  1. Tez No: 519491
  2. Yazar: KEZBAN BARUTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATUHAN GÜVEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çimento sektörü, son yıllarda özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde hızla büyüyen bir sektör olmuştur. Çimento sektörü üretim konusunda önemli bir yere sahiptir. İnsanlık nüfusuna doğrudan orantılı olarak artan konut ihtiyacı sektörün büyümesini sağlamaktadır. Günümüzde dünya da türk çimento sektörü en büyük çimento üreticileri arasında yer almaktadır. Çimento şirketlerinin esas iktisadi amaçlarından biri gerçekleştirdikleri etkinliklerden kâr sağlamak, gelişmek , büyümek, sürekliliği sağlamak ve piyasa değerlerini artırmaktır. Çalışmada, İstanbul Borsa'da ( BİST ) 2006-2015 yılları arasında işlem gören çimento şirketlerinin finansal bilgileri, SPSS programı üzerinden analiz edilmiştir. Yapılan araştırmanın sonucunda, çimento şirketlerinin faaliyet raporları kullanılarak ve elde edilen bulgular doğrultusunda yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cement sector, especially in developing countries has been rapidly growing sectors such as Turkey in recent years. The cement sector has an important place in production. Increasingly directly proportional to the human population, the housing demand sector is growing. Nowadays the Turkish cement sector in the world is among the biggest cement producers. One of the main economic objectives of cement companies is to profit from the activities they perform, to grow, to develop, to maintain continuity and to increase their market value. In the study, the market performance results of the companies belonging to the cement companies traded in Istanbul Stock Exchange ( BİST ) between 2006-2015 were obtained using SPSS. As a result of the study, the cement companies' activity reports were used and interpreted in the direction of the findings obtained.