Öğretmenlik uygulaması derslerinde öğretim döngüleri modelinin uygulanabilirliği ve öğretmenlik mesleği açısından kazandırdıkları
The applicability of instructional rounds in teaching practice courses and teacher candidates' attainments in terms of teaching profession
  1. Tez No: 519508
  2. Yazar: ASLI UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BIKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu araştırma ile öğretmenlik uygulaması derslerinin Öğretim Döngüleri Modeli temele alınarak yeniden tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi; modelin öğretmen adaylarına ve uygulama öğretmenlerine, öğretmenlik mesleği açısından neler kazandırdığının ve modelin Türkiye koşullarında uygulanabilirliğine ilişkin görüşlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. İç içe geçmiş tekli durum deseni türünde olan bu nitel çalışma, on iki öğretmen adayı ve beş uygulama öğretmeni ile bir akademik yıl boyunca gerçekleştirilmiş, çalışmanın verileri gözlem, bireysel görüşmeler ve odak grup görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlik uygulaması derslerinin, öğretmen adaylarına öğretmenlik mesleğine yönelik olumlu tutum kazandırmasını; öğretmen adaylarının mesleği sevmelerini ve öz yeterlik inançlarının artmasını; kendilerini tanımalarını; öğrencileri daha yakından tanıyarak onların gelişim özelliklerini bilmelerini ve bireysel farklılıklarını dikkate almalarını sağlamasının beklendiği bulunmuştur. Öğretmen adaylarının ise öğretmenlik uygulaması derslerinde performansa dayalı not verilmesini; sonucun değil sürecin değerlendirilmesini ve sınav yapmak yerine değerlendirmenin hazırlanacak raporlara dayalı olarak yapılmasını bekledikleri ortaya çıkmıştır. Araştırma bulguları, Öğretim Döngüleri Modelinin öğretmen adaylarının ve uygulama öğretmenlerinin bireysel ve mesleki gelişimlerini desteklediğini; öğretmen adaylarına, sorumluluk kazandırdığını ve mesleğin anlamını kavramalarını sağladığını; öz yeterlik inançlarını ve özgüvenlerini artırdığı ve kaygılarını azalttığını göstermiştir. Modelin, öğretmen adaylarının pedagojik alan ve meslek bilgisinin gelişmesine katkı sağladığı; farklı etkinlikler hazırlamalarını, strateji geliştirmelerini sağladığı; soru sorma; gözlem yapma; bir duruma farklı açılardan bakma, sorgulama ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirdiği; işbirliği yapmalarını sağladığı, iletişim, kendini ifade etme, tartışma ve dinleme becerilerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulguları, modelin uygulama öğretmenlerinin kendini yenilemelerine, yeniliklere açık olmasına ve öğretmen adayları ile olan iletişimlerinin güçlenmesine katkı sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to redesign, implement and evaluate the teaching practice courses based on instructional rounds, to identify what teacher candidates and practice teachers gain through instructional rounds in terms of teaching profession and to determine the views about the practicality of this model in Turkey. This qualitative study that is an interwoven single case study comprises of twelve teacher candidates and five practice teachers was conducted during an academic year. The data were collected through observation, individual and focus-group interviews. Content analysis was used in the analysis of the data. The results of the study revealed that the teaching practice courses enabled teacher candidates and teachers to have positive attitudes towards teaching profession, like the teaching profession and increase their self-efficacy levels, have more experience, know themselves better, get to know more about their students in terms of their development and individual differences. In addition, teacher candidates expected to grade students based on their performance/practice, evaluate the process rather than result, write reports instead of exams, evaluate through the coordinator between the teacher and faculty member through teaching practice courses. Instructional Rounds provides teacher candidates with responsibility about teaching profession, taking teaching practice seriously and being attentive, increasing their self-efficacy levels, decreasing their anxiety levels about teaching. It also enables teacher candidates to increase their enthusiasm about professional development, pedagogical and professional knowledge, and it helps them to prepare different activities, develop strategies and observe the results of their trial. Moreover, it develops their abilities in asking questions, making observations, thinking outside the box, critical thinking, inquiry, creative thinking, productivity, collaboration with other teacher candidates, and enables them to express themselves, debate and listening skills. The findings showed that instructional rounds contributes to individual and professional development of practice teachers, which increased their qualifications. They also revealed that this model enabled teachers to accept their entity and develop their communication with other teacher candidates.