Jüvenil idiyopatik artritli hastalarda atopi yatkınlığının araştırılması
The tendency of atopy in juvenile idiopathic arthritis
  1. Tez No: 519510
  2. Yazar: PINAR ÖZGE AVAR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK CEZMİ ÇOKUĞRAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Romatoloji, Allergy and Immunology, Rheumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tip 1 yardımcı T hücre (Th1) baskınlığında gelişen jüvenil idiyopatik artritte (JİA) tip 2 yardımcı T hücre (Th2) baskınlığında gelişen alerjik hastalık sıklığının topluma göre kıyaslanması, ayrıca iki hastalık beraberliğinde klinik seyirlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem JİA tanılı 113 olgu ve yaş ve cinsiyetleri çalışma grubu ile uyumlu sağlıklı 128 olgu çalışmaya alındı. Çalışma sonbahar aylarında yürütüldü. Tüm olgular alerji sorgulama anketi, kan sayımı ve total immünglobulin E düzeyleri ile değerlendirildi. Alerjik yakınmaları olan olgulara cilt prik (CPT) ve solunum fonksiyon testleri (SFT) uygulandı. JİA tanılı olguların dosyalarından klinik verileri kaydedildi ve C-reaktif protein, eritrosit çökme hızı ve serum immünglobulinleri (sİg) çalışıldı. Hastalık aktivitesi jüvenil artrit hastalık aktivite skorlaması ile değerlendirildi. Bulgular Alerji sorgulama anketinde iki grubun risk faktörleri benzerken alerjik yakınma sıklığı JİA grubunda %6,2, kontrol grubunda %14,1 idi (p=0,046). JİA grubunda astım görülme sıklığı anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,012); alerjik rinit de düşük olmasına rağmen iki grup arasında istatistiksel anlamlılık görülmedi (p=0,078). CPT'ye verilen yanıtlar JİA ve kontrol grubunda benzerdi. Klinik bulgu olmamasına karşın alerjisi olan JİA grubunun SFT'sinde FEV1/FVC, PEF ve MEF 25-75 ölçümleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu (sırayla p=0,0001, p=0,005 ve p=0,011). Alerjisi olan JİA olgularının klinik seyirleri benzerdi; alerjik yakınmalar ise artrit başlangıcından itibaren kaybolmuş veya hafiflemişti. JİA grubunda sİg'lerinde düşüklük olan iki olgu ileri tetkiklerle hümoral immün yetersizlik tanısı aldı. Sonuç JİA'da alerjik hastalık sıklığı topluma göre azalmıştır. İki hastalığın beraberliğinde JİA seyri değişmemektedir. Alerji seyirlerindeki hafiflemenin immünolojik mekanizmalar ve/veya artrit tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilişkili olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating the frequency of Th2-mediated allergic diseases in Th1-mediated juvenile idiopathic arthritis(JIA) and the assessment of clinical courses in the coexistence. Methods 113 children with JIA and 128 age and sex-matched controls were included in a prospective case-control study. The study was performed in the autumn. All patients were assessed with standard allergy questionnaire, blood count, and total immunoglobulin E levels. Skin prick(SPT) and pulmonary function tests(PFT) were applied to patients with allergic symptoms. Clinical data of JIA patients were obtained from medical records; C-reactive protein, erythrocyte sedimentation rate, and serum immunoglobulin levels(sIg) were studied. Disease activity was assessed with Juvenile Arthritis Disease Activating Score. Results Although allergy risk factors were similar, allergic complaints were observed in 6.2% of JIA group and 14.1% of the control group(p=0.046). Asthma prevalence was significantly lower in JIA group(p=0.012); allergic rhinitis was also observed at a lower frequency(p=0.078). SPT results were similar. PFT showed significantly decreased FEV1/FVC ratio, PEF, and MEF 25-75 in JIA group(p=0.0001, p=0.005, and p=0.011). Clinical courses were similar in JIA patients with and without allergic diseases; there were no or less allergic symptoms after the onset of arthritis. Two patients with low sIg in JIA group were diagnosed with humoral immune deficiency with additional tests. Conclusion Children with JIA are at decreased risk of developing allergic disease. JIA accompanied by allergic disease is associated with similar disease activity. Allergy relief in patients with JIA might be associated with immunological mechanisms and/or treatments used against arthritis.