İstanbul ilinde yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeliler, sosyal profil, uyum, beklenti ve sorunlar üzerine alan araştırması: Eyüpsultan ilçesi örneği
Field study on social profile harmonization, expectations, challenges and living conditions of Syrians under temporary protection in: Eyüpsultan district case
- Tez No: 519514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜDAYİ SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
2011 Mart ayı içinde Arap Baharı'nın başlattığı devrimin sıçradığı Suriye'de, halk yönetime karşı tepkilerini sokağa taşımaya başladığında uzun yıllardır iktidarda bulunan BAAS PARTİSİ topluma baskılarını artırarak karşılık vermiştir. Ayaklanmaları durdurmak üzere ateşli silah kullanımını kapsayan şiddet düzeyi yüksek müdahaleler çok sayıda insanın ölmesine sebep olmuştur. Can güvenliğinin yok olduğu ülkede insanlar başka ülkelere sığınmak istemiş, ülkelerini terk etmiştir. Türkiye, yaşam tehdidi altında bulunan Suriye vatandaşlarına kapılarını açmış, ülkelerini terk etmek zorunda kalan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan göçmene ev sahipliği yapmıştır. İlk günlerde geçici olacağı düşünülen göç hareketlerinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen ülkedeki iç karışıklıkların devam etmesi sebebi ile uzun yıllar süreceği ön görülmüştür. Ciddi masraflara yol açmasına rağmen sığınmacılar kabul edilmeye devam edilmiştir. 2018 itibariyle sayıları 3 milyonu aşan sığınmacıların Türk halkı ile bir uyum içerisinde yaşamlarını devam ettirmesi gerektiği anlaşılmıştır. Konuyla alakalı tez çalışmasında İstanbul iline bağlı Eyüpsultan ilçesinde yaşamakta olan geçici koruma altındaki Suriyeli sığınmacıların, ne şartlarda yaşıyor olduğunu, beklenti ve sorunlarının neler olduğunu, öğrenmek adına anket yöntemi ile araştırma yapılmıştır. Araştırma verilerinin tamamlanmasından sonra anket sorularının cevapları SPSS(Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22,0 programı kullanılarak, analiz edilip yorumlanmıştır. Analizler sonucunda geçici koruma altındaki Suriyeli sığınmacıların maddi sıkıntılar çekerek zor şartlar altında yaşamlarını devam ettirdikleri, özellikle iş ve eğitim alanlarında ciddi sorunlar yaşadıkları anlaşılmıştır, bu gibi sorunların sığınmacıların topluma uyum sağlamalarını zorlaştırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As of March 2011, the BAAS PARTY which has been in power in Syria for many years, began to increase its oppression on the people. In response to this, the people attempted to revolt against the current regime. Extreme violent interventions to stop the uprisings caused the killing of a large number of people in the country by using weapons against the security forces. People wanted to take shelter in other countries in order to ensure their safety, they abandoned their countries. Turkey, which is border neighbor of Syria, didn't reject the requests of Syrian refugees who wanted to take shelter in, and accepted them. In the first days, this migration movement was considered as temporary. However, as domestic turbulences went on for many years, it was understood that migration movements would be long term. The refugees were accepted despite serious costs. It is deemed necessary for Syrian refugees whose number has exceeded 3 million as of 2018 to coexist with Turkish people in harmony. In this thesis, survey study was carried out to see the living conditions, expectations, challenges of Syrians living in Eyüpsultan district under temporary protection. After the study data is obtained, responses to the survey were analyzed and interpreted via SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22,0 program. As a result of the analysis, it was understood that Syrian refugees are in financial difficulties and maintain their lives under harsh conditions, experience difficulties particularly in terms of employment and education. And thus such problems make integration of refugees to the society difficult.