Prenatal tarama testlerinin maternal kaygı düzeyine etkisi
The effect of prenatal screening tests on maternal anxiety level
  1. Tez No: 519520
  2. Yazar: IŞIK SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Gebeliğin ilk trimesterında fetal anomali için yapılan tarama testinin muayene öncesi, muayene sonrası ve risk tahmini sonuçlarının öğrenilmesi sırasında maternal durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri üzerine etkisini araştırmak. MATERYAL-METOD: İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Perinatoloji Polikliniğine Ocak 2010 ile Aralık 2015 tarihleri arasında 1. trimester muayenesi amacıyla başvuran tekiz ve psikiyatrik rahatsızlığı olmayan 317 gebe dahil edilmiştir. Bu hastalara 1. trimester muayene öncesi, sonrası ve risk tahmininden sonra maternal kaygı düzeyini değerlendirmek için STAI (durumluk-sürekli kaygı envanteri) uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmada durumluk kaygı düzeyi azalmış olarak saptanmıştır. Durumluk 2 durumluk 1 e göre daha düşük durumluk 3 durumluk 1 e göre daha düşük ancak durumluk 3 durumluk 2 ye göre daha yüksek kaygı düzeyine sahip olarak bulunmuştur. Süreklik 1 ile 3 arasındaki fark anlamlı olup süreklilik 3 de kaygı düzeyi azalmış olarak saptanmıştır. SONUÇ: Gebelik, kaygı düzeyini arttırıcı etkiye sahiptir. Gebelikte 1. trimester muayene sonrasında durumluk kaygı düzeyinde azalma olmaktadır. 1.trimesterda yapılan USG muayenesi sırasında fetüsü görmenin ve fetüsün sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmanın anne adaylarının kaygı düzeylerini azalttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To investigate the effect of prenatal screening performed for fetal anomalies in the first trimester of pregnancy on the maternal trait and state anxiety levels before examination, after examination and after the results of risk estimation. MATERIAL-METHODS: 317 women who have singleton pregnancy and do not have any psychiatric disease applied to IU Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Obstetrics and Gynecology, Perinatology Polyclinic between January 2010 and December 2015 for the first trimester examination were included in the study. STAI (state-trait anxiety inventory) was used to evaluate maternal anxiety level in the first trimester before examination, after examination, and after risk estimation. RESULTS: The state anxiety level in the study was found to be decreased. The state 2 was found to have a lower level of anxiety than the state 1 and the state 3 had a lower level of anxiety than the state 1 but the state 3 had a higher level of anxiety than the state 2. The difference between trait 1 and trait 3 was significant and the anxiety level of the trait 3 was found to be decreased. CONCLUSION: Pregnancy itself increases the anxiety level. There is a decrease in the state anxiety level after first trimester examination in pregnancy. It has been concluded that the vision of the fetus and having information about the health status of fetus during USG examination performed in the first trimester reduces the anxiety levels of the expectant mothers.