Muhammed Ali Apak (Ö. 1400/1980) hayatı, eseri ve tasavvuf anlayışı
  1. Tez No: 519526
  2. Yazar: NESLİHAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 753
Özet
Bu çalışmayla 20. Yüzyılda yaşamış âlim, zâhid, mutasavvıf bir şahsiyet olan Muhammed Ali Apak'ın hayatı, eseri, tasavvufî bakış açısının değerlendirilmesi ortaya konulmuştur. Bugüne kadar gerek şahsı gerekse eseri hakkında yeterli araştırma yapılmamış olan Muhammed Ali Apak'ın ilmî ve irfâni birikimi bu araştırma vesîlesiyle günümüz tasavvuf çalışmalarına dâhil edilmek istenmektedir. Hatay'ın Hassa ilçesinde yaşamış olan Muhammed Ali Apak'ın hâlen hayattaki öğrencileri, akrabaları ile yapılan röportajlardan, Muhammed Ali Apak'ın hayatına dâir bilgiler sağlanmış, yazmış olduğu Osmanlıca-Arapça eser Türkçeye çevrilmiş, bu eser üzerinden tasavvufî bakış açısı değerlendirilmiştir. Böylelikle fikirleri ve tavsiyeleri ile günümüz irfânî geleneğinin zenginleşmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been analyzed the life, work, and the evaluation of mystical perspective of Muhammed Ali Apak who lived in 20th century as a devotee and Sûfi scholar. Thus far, not enough research has been carried out about not only his work but also his life. It has been desired to add his knowledge and gnostical acumulation to contemporary mysticism literature. Muhammed Ali Apak lived in Hassa district of Hatay. Through interviews with students and relatives who are alive today, the information about Muhammed Ali Apak's life was retrieved and the Ottoman Turkish-Arabic work was translated. His mystical perspective has been assessed out of his work. In this way, it is aimed to contribute the enrichment of today's gnostic tradition.