Kozluca barajı (Taşova, Amasya) rezervuarındaki heyelanın baraj aşma potansiyelinin araştırılması
Investigation of the overtopping potential of the landslide in the reservoir of kozluca dam (taşova, Amasya)
- Tez No: 519546
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERCANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Barajlar, insan yaşamı için son derece önemli yapılar olup, farklı amaçlar doğrultusunda inşa edilmektedirler. Özellikle, baraj rezervuar alanlarında, herhangi bir nedenle şev duraysızlıkları ve baraj yenilmesi gibi sorunların ortaya çıkması, önemli can ve mal kayıplarına neden olabilmektedir. Bu çalışmada, Amasya ili Taşova ilçesinde yapılması planlanan Kozluca Barajı'nın rezervuar alanı sol sahilinde bulunan heyelanın aktivite kazanması durumunda, söz konusu alanda, kayan malzemenin suda yaratacağı dalga etkisiyle, suyun baraj gövdesi üzerinden aşma potansiyelinin olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Kayma potansiyeline sahip iki farklı kütle için, farklı senaryolar dikkate alınarak, toplam 24 adet şev duraylılığı analizi yapılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçlar, görgül yöntemler ile değerlendirilerek, heyelanın hızı, dalga yüksekliği, dalga hızı, dalga tırmanması, dalganın baraj gövdesine ulaşma süresi gibi dinamik özellikler belirlenmiştir. Her iki kütlenin de olası hareketi sonucunda meydana gelebilecek dalgaların baraja kısa zamanda ulaşması ve karşı yamaca dalgaların tırmanması sonucunda da, olası yenilmelerin gerçekleşebileceği ön görülmektedir. Olası baraj aşması ile baraj aks yerinin mansabında bulunan Kozluca Mahallesi ve tarımsal alanların olumsuz yönde etkilenmesi de söz konusu olabilecektir. Tüm bu bulgular yardımıyla, potansiyel baraj aşma olayının üç boyutlu analizler yardımı ile değerlendirilerek, daha net bir şekilde ortaya konulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Dams, which are very significant structures for human life, are constructed for different purposes. Particularly, in the dam reservoir areas, slope instabilies and dam failures, occurred by any reason, may cause significant losses of lives and properties. In this study, in case of the reactivation of the landslide in the left side of the reservoir area of Kozluca dam, which is planned to be constructed in Taşova (Amasya) district, it was aimed at evaluating the possibility of overtopping event caused by the wave effect from possible sliding material in the area of concern. A total of 24 slope stability analyses, taking into consideration different scenarios, were carried out for two different masses with possible sliding potential. By considering the empirical methods from which the results obtained from the analyses, the dynamic characteristics such as landslide velocity, wave height, wave velocity, wave run-up, travel time of the wave to the dam body were determined. It was also estimated that the waves, which might be resulted from the possible movement of both of the masses, could reach the dam in a short time and run-up the opposite slopes and thus causing possible additional failures. Kozluca district, located in the downstream of the dam, and agricultural areas may be negatively affected by the possible overtopping event in the study area. It is highly proposed that potential overtopping conditions gathered from this study should also be investigated by three dimensional analyses more clearly.