Yerel Fusarium fujikuroi (Sawada) Wollenw. suşları ile gibberellik asit üretimi
Gibberellic acid production by local Fusarium fujikuroi (Sawada) Wollenw. isolates
  1. Tez No: 519584
  2. Yazar: SELEN YÜZÜAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Türkiye nüfusünun büyük bir kısmı geçimini tarımdan sağlamaktadır. Artan nüfus ve değişen çevre koşulları göz önüne alındığında, bitkisel üretimden yüksek miktarlarda verim elde etmek önemli bir gerekliliktir. Üretim verimini etkileyen sulama, gübreleme, toprak analizi, ziraai mücadele gibi etmenlerin yanı sıra, hormonların tohum çimlenmesi ve meyve gelişimini sağlama, verim kapasitesini ve ürünlerin hasat sonrası dayanım süresini artırma gibi olumlu etkileri bilinmektedir. Bitkilerde doğal olarak mevcut olan bu hormonların en yaygını gibberellik asittir. Bu çalışmada Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden temin edilen Fusarium fujikuroi suşlarının gibberellik asit üretim miktarlarının belirlenmesi, üretim koşullarının optimizasyonu ve immobilizasyonun üretim üzerine etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Denemeye alınan 20 adet Fusarium fujikuroi suşı içerisinden, üretim miktarı göz önüne alınarak çalışmaya H014W35-3B1 kodlu suş ile devam edilmiştir. Derin, statik ve katı faz kültür yöntemlerine göre gibberellik asit üretimi incelenmiş ve çalışmanın 10. gün sonuçlarına göre en yüksek gibberellik asit üretimi gösteren derin kültür yöntemi ile çalışmaya devam edilmiştir. Üretim verimini artırmada rol oynayan etmenlerin optimizasyonu için Plackett-Burman ve merkezi bileşke deney tasarımları uygulanmıştır. Daha sonra Fusarium fujikuroi' nin serbest veya immobilize miselleri ile gibberellik asit üretim miktarları karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda H014W35-3B1 kodlu Fusarium fujikuroi suşları tarafından gerçekleştirilen GA3 üretimi 164,16 mg/L den optimum koşullar altında 635,00 mg/L düzeyine arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The huge part of population of Turkey does its livelihood with agriculture. If we consider the increasing number of population and the changing enviromental aspects, to obtain high yield of herbal production is significant necessity. Besides the things that impress yield of production such as irrigation, fertilizing, soil analysis, control of pests; there are known positive effects of hormones on seed germination and provide fruite development, increase yield capacity and increase the resistance time after harvest. The most common naturally occuring hormone in plants is gibberellic acid. In this study, it was aimed to determine the amount of gibberellic acid production by Fusarium fujikuroi isolates obtained from Samsun Ondokuz Mayıs University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture , to optimize production conditions, and to determine the effect of immobilization on gibberellic acid production. Considering the amount of production, the study was continued with the H014W35-3B1 coded isolate which was selected from the twenty Fusarium fujikuroi isolates taken in the experiment. Gibberellic acid production was investigated according to shaken, static and solid phase culture methods and the study continued with the shaken culture method showing the highest gibberellic acid production according to the results of the 10th day of the work. Plackett-Burman and central composite designs were applied to optimize the factors that has play a role in increasing production efficiency. The amount of gibberellic acid production was then compared with the free and immobilized mycelia of Fusarium fujikuroi. In the study, the production of GA3 by H014W35-3B1 Fusarium fujikuroi strains was increased to 635.00 mg / L under optimum conditions of 164,16 mg / L.