Güneydoğu Anadolu Bölgesi geleneksel evlerinde açık ve yarı açık mekanların iklime bağlı olarak incelenmesi
An investigation of open and semiopen spaces of traditional houses in Southeastern Anatolia Region based on the climate
- Tez No: 519588
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İNCESAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesi geleneksel evleri, insanoğlunun çevreye uyum sağlama yöntemlerinin örnekleri olan ve gelecek konut tasarımlarına kaynak olmaları açısından önem taşımaktadır. Bu sebeple bölgenin geleneksel evlerinin açık ve yarı açık mekanları iklime bağlı olarak çalışma kapsamında incelenmiştir. Gelecek kuşaklara ilham kaynağı olabilecek önemli fikirleri içeren ve kıymetli bir miras olan bölgenin geleneksel evlerinin sıcak kuru iklime uygun olarak nasıl biçimlendiği açıklanmıştır. Tasarım yöntemleri ve yapım geleneği açısından yüzyıllar boyu deneyimlere göre gelişen Güneydoğu Anadolu Bölgesi geleneksel evleri, Anadolu'nun geleneksel ev mimarlığı içinde önemlidir. Sıcak kuru iklim, bitişik ve mekânsal eklemeye imkân veren avlulu konutların yapılmasına ve organik sokak dokusunun meydana gelmesini sağlamıştır. Bu bakımdan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hakim olan sıcak kuru iklim sonucunda oluşturulan açık ve yarı açık mekan çözümlemeleri, pasif enerji kullanımının nasıl oluşturulacağına dair gelecekteki yapılara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The traditional houses of the Southeastern Anatolia Region are important in terms of being a source of future housing designs, which are examples of the ways in which human beings adapt to their surroundings. For this reason, the open and semi open spaces of the traditional houses of the region have been studied within the scope of the study. It is explained how the traditional houses of the region, which is a precious inheritance with important ideas that might inspire future generations, are shaped in accordance with the hot dry clit. Traditional houses of the Southeastern Anatolia Region, which are developed according to their design methods and tradition in terms of centuries of experience, are important in Anatolia's traditional house architecture. The warm dry climate has made it possible to build courtyard houses that allow adjoining and spatial joining, and to organize organic street fashions. In this respect, the open and semi-open space solutions created in the hot dry climate prevailing in the Southeastern Anatolia region will shed light on the future construction of passive energy use.