Van il sınırları içerisinde kayak için uygun alanların çok kriterli analiz yöntemleriyle belirlenmesi
Determination of suitable skiing areas by multicriteria analysis methods in the province of Van
- Tez No: 519587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ŞATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Van ili kayak sporu etkinlikleri için sahip olduğu özelliklerle, kış turizm merkezi olma potansiyeline sahiptir. Ancak yanlış yerlere yapılan yatırımlar ve yetersiz tesisleşmeler görülmektedir. Son yıllarda ekoturizm konusunda bilinçli politikaların üretilmesiyle düzenli ve kapsamlı kış sporları merkezleri inşa edilerek, ekonomiye alternatif kaynaklar üretilmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Van İl sınırları içerisinde kayak sporu için fiziki açıdan uygun alanların, profesyonel, orta, acemi düzey kayakçılar için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı yaklaşımlarla belirlenmesidir. Bu kapsamda, 1985 yılından 2016 yılı sonuna kadarki Landsat Uydu verilerinden kar kapalılığı verileri ve farklı kaynaklardan elde edilen eğim, eğim uzunluğu, güneşlenme açısı, yükseklik ve manzara değerleri (göl görünürlüğü) dikkate alınarak, mevcut popüler kayak tesislerinin fiziki özellikleri ve kayak sporcularına yapılan anketlere göre standardizasyon ve ağırlıklandırmalar yapılmıştır. Çok Kriterli Analiz (ÇKA) teknikleri bu kapsamda uygulanarak profesyonel, orta, acemi düzeyde kayakçılar için uygun alanlar haritalanmıştır. Yapılan analiz sonucunda göle bakan yamaçlarda uygun kayak alanları belirlenmiştir ve bu sayede tesisleşme yapılırken bilimsel faktörler dikkate alınarak uygun yerlere yatırımlar yapılabilmesi konusunda alternatifler belirlenerek planlayıcılar için altlık veriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Van Province that is located in the Eastern Anatolia Region has the potential to become a winter tourism center with its features for skiing events. However, investments made in wrong places and inadequate facilities have been seen. In recent years, with the production of deliberate policies on ecotourism, organized and comprehensive winter sports centers have been constructed and alternative sources have started to be produced to the economy. The aim of this study was to determine the physically suitable areas for skiing in the province of Van with Geographic Information Systems (GIS) based approaches for professional, intermediate and novice skiers. In this context, standardization and weighting were made according to the physical characteristics of the existing popular ski facilities, taking into consideration seasonal snow cover dataset that was produced from the Landsat data from 1985 to the end of 2016, and derived dataset from other resources to be slope, slope length, sunrise angle, altitude and landscape values (lake visibility). Multi Criteria Analysis (MCA) techniques were applied in this context to map suitable areas for skiers at the professional, intermediate, and beginner level. As a result of the analysis, appropriate ski areas have been determined on the hillsides facing the lake and, in this respect, base data have been prepared for the planners by determining alternatives to make investments in appropriate places by considering scientific factors while building facilities.