Sarmalık kıyılmış tütünlerde uygulanan bazı tarımsal işlemler ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some quality properties and applied agricultural practice in rolling and shredded tobaccos
- Tez No: 519595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de üretilmekte olan sarmalık kıyılmış tütünlerin kimyasal içeriklerini ve bunların referans sınır değerler içerisindeki yerini belirlemektir. Çalışma sarmalık kıyılmış tütünlerin yoğun olarak üretildiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu (Mardin, Diyarbakır, Hatay, Muş, Bitlis, Batman, Adıyaman ve Malatya) bölgelerinden 2016 yılında örnekler toplanarak 2017 yılında analiz edilmiştir. Araştırmada yöreyi temsil edecek şekilde belirlenen 30 noktadan kuru tütün yaprak örnekleri toplanarak kimyasal kompozisyonları tespit edilmiştir. Aynı zamanda tütün üretimi yapan çiftçilerle yapılan yüz yüze görüşmelerle yetiştiriciliği nasıl yaptıkları ve bunun kimyasal kompozisyona etkileri belirlenmiştir. Çalışmada tütün yaprakarında kükürt ve nikotin içeriklerinin referans değerlerin üstünde, kadmiyum ile arseniğin ise referans sınır değerlerin içerisinde olduğu belirlenmiştir. Tütünde kaliteyi olumlu yönde etkileyen glikoz, klorogenik asit ve rutin oranlarının ise kalite tipi tütünlere göre düşük olduğu belirlenmiştir. Türkiye'deki sarmalık kıyılmış tütün üretiminde oriental tütün üretiminin aksine seyrek dikim, daha fazla sulama-gübreleme yapıldığı ve yoğun kükürt kullandığı belirlenmiştir. Tarımsal üretimdeki bu farklılıklar tütünlerin kimyasal kompozisyonunu doğrudan etkilemiştir. Bunun sonucunda da tütünlerde nikotin oranı ve kükürt içeriklerinin yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the chemical content of rolling and shredded tobacco produced in Turkey and its position within the reference limit values. The samples was collected in the regions of Eastern and Southeastern Anatolia (Mardin, Diyarbakır, Hatay, Mus, Bitlis, Batman, Adiyaman and Malatya) in 2016 where rolling and shredded tobacco is produced intensively and analyzed in 2017. The chemical compositions is determined by collecting dry tobacco leaf samples from 30 spots in such a way that determined to represent the region. At the same time, how the cultivation done and the effects of this on chemical composition is determined by face-to-face interviews with tobacco farmers. In this study, it is determined that sulfur and nicotine content in tobacco leaves are above reference limit values whereas cadmium and arsenic are within the reference limit values. Glucose, chlorogenic acid and routine rates that affect quality positively in tobacco are determined to be low when compared to quality type tobacco. In the production of rolling and shredded tobacco in Turkey, it is determined that sparse planting, more irrigation-fertilization and intensive sulfur are used, contrary to oriental tobacco production. These differences in agricultural production directly affect the chemical composition of tobacco. As a result, it is determined that nicotine rate and sulphur contents are high in tobacco.