Uşak ili süt sığırı yetiştiriciliğin mevcut durumu sorunları ve çözüm önerileri
The current situation of dairy cattle breeding, problems and solution proposals in Usak province
- Tez No: 519602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ALAPALA DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Uşak ili ve ilçelerinde süt sığırı yetiştiriciliği yapan işletmelerin sığır sayısına göre işletme yapılarını, mevcut durumlarını, sorunlarının belirlenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, çok aşamalı rasgele örnekleme yöntemi ile seçilen 175 işletme sahibine 95 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. İşletmeler hayvan varlıklarına göre gruplandırılmış; 1-9 arası 1. grup, 10-20 arası 2. grup ve 21 baş ve üzeri hayvan sayısına sahip işletmeler 3. grup olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the organizational structure, current state and problems of the dairy cattle breeding enterprises in the city of Uşak and to develop solutions to these problems according to the number of cattle they have. In the study, a questionnaire consisting of 95 questions was applied to 175 company owners selected by multi-stage random sampling method and the obtained data were evaluated with the help of SPSS program package. Enterprises are grouped by animal assets; the enterprises having 1-9 cattle were classified as the first group, the enterprises having 10-20 cattle were classified as the second group and the enterprises having 21 and more cattle were classified as the third group.